Bydło na wypasie
Wypas zwierząt na pastwisku ma szereg zalet zarówno dla rolnika jak i dla zwierząt. Jakich?
Wypas pastwiskowy poprawia zdrowotność zwierząt, swobodne poruszanie się wzmacnia bowiem układ mięśniowo-szkieletowy, znacznie polepsza się również stan racic krów. Zgodny z porami roku cykl świetlny oraz naturalnie zawarte w trawach witaminy i beta-karoten poprawiają kondycję bydła, zmniejszają liczbę komórek somatycznych w mleku oraz regulują cykl rujowy. Krowy przebywające na pastwiskach skuteczniej się zacielają. U mlecznic, które mają dużo ruchu, występuje również mniej problemów z porodami.W hodowli bydła mięsnego żywienie pastwiskowe krów matek jest najtańszym rozwiązaniem. Pobierana przez nie zielonka wystarcza na pokrycie dziennych potrzeb żywieniowych. Cielęta z nimi przebywające, dzięki naturalnej witaminie D3, lepiej przyrastają i mają mocniejsze kości. Warto jedynie dokarmiać je paszami treściwymi o dużej dawce energii, żeby zwiększyć przyrosty dobowe. Dzięki wykorzystaniu naturalnego cyklu świetlnego można też łatwiej wyrównać stado pod względem sezonowości wycieleń.
Oszczędność i zysk
Kolejną zaletą stosowania wypasu jest fakt, że pastwisko jest najtańszym dostępnym źródłem paszy dla przeżuwaczy. Biorąc pod uwagę klimat naszego kraju, na łąkach nizinnych można wypasać zwierzęta od maja do października, czyli aż pół roku. Wykorzystanie zielonki pastwiskowej pozwala znacząco obniżyć koszt produkcji mleka, a co za tym idzie, zwiększyć zysk z każdego sprzedanego litra. Krowa żywiona na pastwisku może dać ok. 15 litrów mleka, a po uzupełnieniu dawki paszami treściwymi nawet więcej.
Stosowanie wypasu pozwala na wykorzystanie terenów, które nie mogą być użytkowane pod uprawy z powodu np. dużego nachylenia stoku, zadrzewienia czy bliskości rzeki. Drzewa dające cień czy ciek wodny są w tym wypadku jedynie zaletą, szczególnie latem, przy wysokich temperaturach.
Nie należy zapominać o pojeniu. Wszystkie zwierzęta powinny mieć stały i nieograniczony dostęp do wody. Niedostateczna ilość tego składnika ogranicza pobieranie paszy przez zwierzęta, co odbija się na ich produkcyjności.