Bydło mięsne Charoleise - duże umięśnienie i przyrosty dobowe
Choć jest to jedna z ras, którego buhaje charakteryzują się ogromna masą i kalibrem, bydło Charoleise jest spokojne, dobrze wykorzystuje paszę i łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych i bytowych.
Bydło mięsne rasy Charoleise hodują rolnicy Natalia i Marcin Krzewińscy z powiatu gnieźnieńskiego w Wielkopolsce. Gospodarstwo położone jest na terenie dwóch gmin: Gniezno oraz Trzemeszno i należy do sieci gospodarstw demonstracyjnych Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak czytamy na stronie Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Marcin Krzewiński swoją przygodę z bydłem mięsnym rozpoczął w 2003 roku, kiedy to wspólnie z ojcem Tadeuszem, postanowili hodować bydło mięsne, decydując się na rasę Charoleise. Skłonił ich do tego fakt, że gospodarstwo posiada trudne do uprawy tereny, grunty o słabszych klasach bonitacyjnych oraz wiele nieużytków, na których założono pastwiska. Na początku zakupiono 30 jałowic i 1 buhaja. Z roku na rok stopniowo powiększano stado, zostawiając cały żeński materiał w swoim gospodarstwie. Obecnie stado podstawowe liczy 90 szt. krów matek oraz 3 buhaje - jest to stado zarodowe. Całe stado to ponad 220 szt. bydła.
Według państwa Krzewińskich produkcja tej rasy bydła mięsnego opłaca się. Jest to jednak uwarunkowane liczbą zwierząt, którą w tej chwili posiadają. Zyski zwiększyły się znacznie dzięki uruchomieniu sprzedaży jałówek hodowlanych.
Czym charakteryzuje się rasa Charolaise?
Zwierzęta tej rasy są rogate, o jednolitym białym, czasami słomkowym umaszczeniu. Skóra jest niepigmentowana, a śluzawica, rogi i racice jasne. Głowa szeroka, szyja krótka i dobrze umięśniona. Posiadają głęboką i dobrze wysklepioną klatkę piersiową, szeroki, długi i dobrze umięśniony zad.
Charolaise jest rasą późno dojrzewającą. Jałówki osiągają dojrzałość hodowlaną między 18. a 24. miesiącem życia. Masa dorosłych krów wynosi 700-900 kg, a buhajów 1000-1200 kg przy wysokości w kłębie odpowiednio: 140 i 150 cm.
Płodność jest niższa niż u innych ras, a ruje są często trudne do wykrycia. Zdarzają się trudne porody, choć selekcja znacznie tę cechę poprawiła. Masa cieląt po urodzeniu jest duża i wynosi przeciętnie: 40 kg – jałówki, 45 kg – buhajki. Przyrosty dobowe opasów są bardzo wysokie i wynoszą 1200 -1500 g. Od opasów uzyskuje się dużo, dobrej jakości mięsa z małą zawartością tłuszczu.
Chów i hodowla tej rasy wymaga intensywnego żywienia oraz starannej opieki.
Jest to rasa francuska. Wywodzi się bezpośrednio od bydła roboczego z okolic Charollais. Do Polski po razpierwszy dotarła w 1961 r. Ceniona za bardzo dobre przyrosty dobowe i wybitne umięśnienie.