ASF - nowe obostrzenia!
Zakaz skarmiania własną zielonką i ścielenia słomą? Nowe rozporządzenie określające zasady ochrony świń przed ASF wkrótce zacznie obowiązywać. Hodowcy komentują: to jakiś absurd!
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. poz. 1333) zostało opublikowane 6 lipca.
Jak w skrócie informuje resort rolnictwa reguluje ono kwestie wprowadzenia dodatkowych środków dla gospodarstw utrzymujących świnie na obszarach objętych ograniczeniami zgodnie z decyzją Komisji 2014/709/UE, w tym w szczególności:
- ograniczenia w skarmianiu świń trawą i ziarnem oraz używaniu w pomieszczeniach dla świń słomy – pochodzących z obszarów zagrożenia i obszarów objętych ograniczeniami,
- obowiązek prowadzenia dokumentacji, na podstawie której możliwe będzie określenie, jakie środki transportu i kiedy wjeżdżały na teren gospodarstwa,
- doprecyzowuje wymagania dotyczące mat dezynfekcyjnych, tak aby stosowane przez rolników maty zapewniały właściwe zabezpieczenie gospodarstwa,
- w przypadku świń utrzymywanych w systemie otwartym dodany został obowiązek otoczenia podwójnym ogrodzeniem wybiegów.
Jednocześnie, dla ułatwienia prowadzenia odstrzału dzików, w porozumieniu z PZŁ, wprowadzono możliwości wykonywania polowań zbiorowych przy wykorzystaniu większej liczby osób niż 6 oraz wykonywania polowania z psami na terenie strefy objętej ograniczeniami.
Przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc 20 lipca.
Do tej pory w Polsce wykryto 52. ogniska ASF w stadach trzody chlewnej. O ostatnich ogniskach Główny Inepektorat Weterynarii poinformował we wtorek, 11 lipca.Pięćdziesiąte pierwsze ognisko ASF (dwudzieste ósme w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 5 świń, położonym w gminie Mońki, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim. Pięćdziesiąte drugie ognisko ASF (dwudzieste dziewiąte w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.
Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń atakuje także duże stada. Ognisko wykryto w chlewni na tysiąc sztuk świń. Wszystkie trzeba było zutylizować.