Antybiotyki w chowie kurczaków, indyków i świń!
To nie są dobre informacje! Polscy hodowcy powszechnie stosują antybiotyki w produkcji drobiu i trzody chlewnej.
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, ilu hodowców w woj. lubuskim do wody i paszy dodaje antybiotyki. I zapowiada, że jest to dopiero początek kontroli, bo docelowo sprawdzi fermy w całej Polsce!
Pierwsze stwierdzenie, jakie nasuwa się po przeczytaniu oświadczenia NIK-u, to niestety powszechność stosowania antybiotyków w chowie drobiu i świń oraz brak kontroli odpowiednich służb w tym zakresie.
Antybiotyki stosuje aż 70 proc. hodowców zwierząt z woj. lubuskiego objętych monitoringiem wody i pasz. W hodowlach indyków i kurczaków odsetek ten był jeszcze wyższy i przekraczał 80 proc.
- W każdym zbadanym wypadku użycie antybiotyków było uzasadniane względami leczniczymi. Jednak luki w nadzorze nad tym rynkiem są tak poważne, że urzędowy obraz może nie odpowiadać rzeczywistości - podaje Najwyższa Izba Kontroli.
Dlatego NIK - nie przesądzając o zasadności podawania antybiotyków zwierzętom w hodowlach, ani nie rozstrzygając, czy preparaty były podawane profilaktycznie, czy w uzasadnionych przypadkach leczniczych - wskazuje, że skala i zakres ich stosowania budzą uzasadnione obawy co do skutków, jakie może to spowodować teraz i w przyszłości.
Czytaj także: Duży wzrost produkcji drobiu w Turcji
Według NIK aktualnie obowiązujący model nadzoru nad wykorzystaniem antybiotyków w produkcji zwierzęcej w Polsce jest nieskuteczny i nieefektywny. - A skala i waga stwierdzonych nieprawidłowości i niedociągnięć jest tak duża, że uprawnia to NIK do stwierdzenia, że urzędowy obraz wykorzystywania antybiotyków w hodowlach zwierząt może nie oddawać rzeczywistości - podaje Najwyższa Izba Kontroli.
Niepokoić może fakt, iż rośnie sprzedaż leków weterynaryjnych. Tylko w ciągu pięciu lat (2011-2015) w Polsce sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych wzrosła o 23 proc.
Polska jest w czołówce państw w Europie pod względem zużycia antybiotyków w hodowlach zwierząt.
Wnioski i uwagi NIK do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o:
- podjęcie działań legislacyjnych mających na celu zmianę formy i sposobu prowadzenia dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej i ewidencji leczenia zwierząt na taką, która da możliwość pełnego, chronologicznego odtworzenia przebiegu stosowania produktów leczniczych w czasie całego cyklu produkcyjnego zwierząt gospodarskich
- podjęcie działań legislacyjnych w zakresie poszerzenia nadzoru farmaceutycznego Inspekcji Weterynaryjnej o możliwość przeprowadzania kontroli w gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą, przy jednoczesnym wzmocnieniu kadrowym nadzoru farmaceutycznego