31 ognisk ptasiej grypy - ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Weterynarii
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) nie został po sezonie jesienno-wiosennym całkowicie wyeliminowany ze środowiska i pozostał w populacji drobiu i ptaków dzikich. Rozpoczynający się okres jesienno – zimowy to czas przelotów dzikiego ptactwa z południa na północ kontynentu lub odwrotnie. Główny Lekarz Weterynarii rekomenduje zachowanie szczególnej uwagi.
Ostrzeżenie przed uśpieniem czujności
W Europie od kilku tygodni miało miejsce zmniejszenie liczby stwierdzanych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Sytuacja taka spowodowana była w głównej mierze wysokimi temperaturami i długim dniem świetlnym oraz sezonowym brakiem migracji dzikich ptaków.
Nie powinno to jednak uśpić czujności polskich producentów i hodowców drobiu bowiem wirus grypy nie został po sezonie jesienno – wiosennym całkowicie wyeliminowany ze środowiska i pozostał w populacji drobiu i ptaków dzikich. Świadczą o tym codzienne zgłoszenia krajów Unii Europejskiej do europejskiego systemu powiadomień o chorobach zakaźnych zwierząt ADIS o kolejnych, nowych ogniskach HPAI u drobiu i u ptactwa dzikiego - informuje nasz portal Główny Inspektorat Weterynarii
Choroba całoroczna
Jak podkreślają naukowcy, grypa ptaków stała się chorobą całoroczną, a nie jak było to do 2017 roku, kiedy grupa była zjawiskiem pojawiającym się w krajach Europy wraz z jesiennymi i wiosennymi migracjami dzikiego ptactwa. Rozpoczynający się okres jesienno – zimowy, to czas przelotów dzikiego ptactwa z południa na północ kontynentu lub odwrotnie. Dzikie ptaki jako rezerwuar zarazka w bardzo dużym stopniu zwiększają ryzyko zawleczenia grypy ptaków do kraju.
Nowe wytyczne prawne
W marcu 2022 roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Nowe prawo, które obowiązuje od maja bieżącego roku i wprowadza szereg nakazów i zakazów dla gospodarstw utrzymujących drób.
Każde miejsce, w którym utrzymywany jest drób lub inne ptaki - z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych, musi być zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii - zaznacza Główny Inspektorat Weterynarii
Plan bioasekuracji w gospodarstwie powyżej 350 sztuk drobiu
Dodatkowo dla gospodarstw utrzymujących średniorocznie powyżej 350 sztuk drobiu wprowadzono obowiązek posiadania planu bioasekuracji, który ma uwzględniać ustanowienie stref czystych i brudnych, opracowanie procedur logistyki, czyszczenia i dezynfekcji oraz higieny osób obsługujących drób, zwalczania szkodników oraz mających na celu rozdzielenie poszczególnych stad drobiu.
Obajwy, na które należy zwócić uwagę
Każdy przypadek zauważenia w stadzie drobiu: zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, objawów nerwowych, duszności, sinicy i wybroczyn, biegunki czy nagłego spadku nieśności musi być niezwłocznie zgłaszany do organów Inspekcji Weterynaryjnej.
31 ognisk HPAI u drobiu - zachowaj szczególną czujność
Od dnia 1 stycznia do 19 lipca 2022 r. na terytorium RP stwierdzono 31 ognisk HPAI u drobiu oraz 28 ogniska HPAI u ptaków dzikich. Zarówno Główny Lekarz Weterynarii jak i Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach rekomendują zachowanie szczególnej uwagi i szybkiego reagowania w przypadku zauważania powyższych objawów u drobiu.
Każda godzina zwłoki w działaniach może przyczynić się do wybuchu epizootii i konieczność wybijania dużej liczby drobiu, gdyż wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą zwierząt podlegającą urzędowemu zwalczaniu. A to w przypadku stad drobiu polega na uśmierceniu zwierząt chorych, podejrzanych o chorobę i tych, które miały kontakt ze zwierzętami chorymi - podkreśla Główny Inspektorat Weterynarii
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Przeczytaj inne nasze artykuły dotyczące hodowli drobiu - kliknij tutaj