Prace nad umową Mercosur potrwają jeszcze rok?

Czym jest umowa Mercosur?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczyt G20 w Rio de Janeiro a umowa Mercosur
Co na umowie z Mercosur zyska UE?
Prace nad ostatecznym kształtem umowy Mercosur i dyskusja nad nią potrwa jeszcze rok?
Stanowisko branży rolnej w sprawie umowy Mercosur
- Jako Polska na tej umowie nic nie zyskujemy oprócz mglistych obietnic rozwoju eksportu. Jedno jest pewne, że będzie to cios dla polskiego i europejskiego rolnictwa, szczególnie dla sektora wołowiny i drobiu oraz zaprzeczenie polityce klimatycznej uprawianej przez Brukselę. Kto na tym zyska? Niedawno kanclerz Scholz powiedział do niemieckich eksporterów: „Zrobimy wszystko, co w nas, aby zapewnić, że ta historia będzie miała szczęśliwe zakończenie” - napisał na portalu X Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.
- Europejscy rolnicy alarmują, że umowa ta zagraża stabilności ich działalności poprzez otwarcie rynków na import tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, które często nie spełniają rygorystycznych unijnych standardów. Takie działanie niesie ryzyko poważnych perturbacji na rynku europejskim, zagrażając konkurencyjności i żywotności lokalnych gospodarstw - mówi Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Hodowców Bydła Mięsnego.
Polskie ministerstwo rolnictwa na NIE
- Proponowana umowa może przynieść pewne korzyści dla sektora przemysłowego, transportu morskiego i niektórych usług, kosztem większości segmentów produkcji rolno - spożywczej, a szczególnie w obszarze branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz cukru, etanolu i innych. Produkty z krajów Mercosur w większości nie spełniają standardów UE, w tym także wymogów zrównoważonego rozwoju, co było ważnym postulatem zgłaszanym przez Polskę na forum Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.
Rozkład sił w Unii Europejskiej w sprawie Mercosur
Umowa Mercosur – jakie stanowisko polskiego rządu?
- Pani minister potwierdziła francuskie plany utworzenia mniejszości blokującej tę umowę, a u nas już w przyszłym tygodniu Rada Ministrów podejmie prace nad wspólnym stanowiskiem rządu polskiego wobec umowy UE-Mercosur. W dotychczasowych rozmowach, podejmowanych zarówno na szczeblu dyplomatycznym, jak i na poziomie regionalnych spotkań z rolnikami czy reprezentującymi ich interesy organizacjami, mamy jedno, wspólne i konkretnie brzmiące stanowisko: dzisiejszy kształt umowy zagraża europejskiej suwerenności żywnościowej; dzisiejszy kształt umowy łamie sprawiedliwe zasady handlu; dzisiejszy kształt umowy jest nieuczciwy i grozi niesprawiedliwymi praktykami konkurencyjnymi wobec naszych rolników – powiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa.
Po dzisiejszym spotkaniu i rozmowach z minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard, którą gościłem w Ministerstwie, mam pewność, że razem tworzymy mocną, dyplomatyczną koalicję sprzeciwu wobec Mercosur. Pani Minister potwierdziła francuskie… pic.twitter.com/0tttmXcSZY
— Czesław Siekierski (@CzSiekierski) November 22, 2024
- Już w przyszłym tygodniu Rada Ministrów podejmie prace nad wspólnym stanowiskiem rządu polskiego wobec umowy UE-Mercosur – podał w piątek na platformie X Czesław Siekierski.
- Tagi:
- mercosur
- protesty rolników