Gdzie szukać pracy w rolnictwie?
Według statystyk prowadzonych przez GUS liczba rolników i osób zatrudnionych w rolnictwie stopniowo maleje. Praca dla rolnika w Polsce wykonywana jest przez mniej niż 10% osób aktywnych zawodowo. Dla porównania w sektorze usług pracuje niemal 60% Polaków, a w przemyśle około 31%.
Mimo to rolnictwo wciąż pozwala znaleźć zatrudnienie niezależnie od tego, czy kandydat posiada wykształcenie kierunkowe, czy jest pracownikiem niewykwalifikowanym. Jaka praca w województwie Wielkopolskim czeka na rolników? Sprawdź!
Praca dla rolnika w Polsce – jak i gdzie można pracować w rolnictwie?
Obecnie pracę w rolnictwie wykonuje znacznie mniejszy odsetek ogółu osób aktywnych zawodowo niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z postępu technologicznego – mechanizacja procesów rolniczych i związanych z przetwórstwem rolno-spożywczym prowadzi do przenoszenia wielu zadań na firmy usługowe i przemysłowe. Warto jednak pamiętać, że mniejsza liczba ofert pracy nie oznacza, że tej pracy nie ma. Oferty typu praca Jarocin dla rolnika kierowane są zarówno dla osób bez kwalifikacji, jak i tych po studiach kierunkowych.
Rolnictwo, sadownictwo czy ogrodnictwo nie muszą od razu oznaczać prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego. Wielu rolników szuka osób do pomocy w czasie zbiorów albo na stałe, w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Najczęściej zajęcia w gospodarstwie można dostosować do własnej dyspozycyjności i oczywiście potrzeb pracodawcy. Warto sprawdzić także oferty dotyczące pracy na gospodarstwie jako zarządca, w skupie płodów rolnych, w organizacjach pozarządowych czy przy zwierzętach gospodarskich.
Praca w województwie wielkopolskim – pracownicy po studiach rolniczych i pracownicy niewykwalifikowani
Pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami – wykształceniem i doświadczeniem – mają większe szanse na znalezienie satysfakcjonującego zajęcia. Jednak praca w Jarocinie czeka również na pracowników niewykwalifikowanych. To właśnie oni stanowią większy odsetek osób zatrudnionych przy zbiorach i prostych pracach fizycznych. Jest to popularne rozwiązanie wśród studentów wykorzystujących wakacje na zarobkowanie. W rolnictwie czeka także praca dla Ukraińców.
Trzeba jednak mieć świadomość, że praca na gospodarstwie czy przy zwierzętach wymaga siły fizycznej oraz predyspozycji psychicznych. Co więcej, takie zajęcie nie zawsze musi być związane bezpośrednio z uprawą bądź zwierzętami. W wielu miejscach prężnie rozwija się branża agroturystyczna, w której zatrudniane są osoby do obsługi gości czy dbania o obiekt oraz kucharze.
Osoby z wykształceniem kierunkowym, którym są 5-letnie studia rolnicze, zazwyczaj planują prowadzenie własnego gospodarstwa. Jednak program nauki obejmujący między innymi ekonomię, chemię, uprawy i hodowlę umożliwia ubieganie się o stanowiska w wiodących firmach związanych z przetwórstwem rolno-spożywczym i pokrewnymi dziedzinami gospodarki. Absolwenci studiów rolniczych szukający pracy w województwie wielkopolskim mogą liczyć na stałe zatrudnienie w dużych, nowoczesnych gospodarstwach, w firmach odpowiedzialnych za dystrybuowanie sprzętu i materiałów rolniczych, w skupach żywca i płodów rolnych oraz w takich jednostkach jak instytucje publiczne czy organizacje pozarządowe.
Rolnictwo a praca dla Ukraińców
Oferty pracy Jarocin, dotyczące rolnictwa, kierowane są najczęściej do osób zainteresowanych zatrudnieniem krótkoterminowym, ale też dla tych, którzy liczą na przykład na pracę z zakwaterowaniem. W obu tych grupach znajdują się nie tylko Polacy. Według dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach typowe prace sezonowe w rolnictwie zostały zdominowane przez obywateli Ukrainy.
Dane z urzędów pracy w całej Polsce pokazują, że rolnictwo jest atrakcyjnym sektorem dla osób szukających pracy dla uchodźców. W I półroczu 2022 roku polskie UP wydały aż 720 zezwoleń na pracę sezonową dla cudzoziemców, a to tylko niewielka część osób zatrudnionych w tej branży – wielu pracowników sezonowych nie jest ujętych w statystykach, ponieważ ich zatrudnienie ma charakter nieformalny. Ukraińcy podejmujący się pracy sezonowej w rolnictwie powinni pamiętać, że obowiązują ich takie same warunki zatrudnienia i prawa jak obywateli Polski. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z legalnością zatrudnienia lub innymi kwestiami warto skorzystać z infolinii dla Ukraińców: 19524.
- Tagi:
- rolnictwo
- praca
- praca w rolnictwie