Wybito ponad milion kur. Rzekomy pomór drobiu szerzy się
Główny Inspektorat Weterynarii informuje dziś (31 stycznia) w specjalnym komunikacie o 5 nowych ogniskach rzekomego pomoru drobiu w naszym kraju w 2024 r. Choroba wystąpiła w dwóch województwach: mazowieckim i lubelskim. Jej pojawianie się potwierdziły wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzone w PIWet - PIB Puławy.
Rzekomy pomór drobiu - gdzie wystąpił tym razem?
- ognisko nr 17 w 2024 r. stwierdzono 27 grudnia w gospodarstwie utrzymującym 100 614 kur rzeźnych w miejscowości Stare Łepki, gm. Olszanka, pow. łosicki (Mazowsze)
- ognisko nr 18 w 2024 r. stwierdzono 27 grudnia w gospodarstwie utrzymującym 101 612 kur rzeźnych w miejscowości Ławy, gm. Huszlew, pow. łosicki (Mazowsze)
- ognisko nr 19 w 2024 r. stwierdzono 27 grudnia w gospodarstwie utrzymującym 109 444 kury rzeźne w miejscowości Stare Łepki, gm. Olszanka, pow. łosicki (Mazowsze)
- ognisko nr 20 w 2024 r. stwierdzono 30 grudnia w gospodarstwie utrzymującym 675 378 kur rzeźnych w miejscowości Dołhołęka, gm. Międzyrzec Podlaski, pow. bialski (Lubelszczyzna)
- ognisko nr 21 w 2024 r. stwierdzono 30 grudnia br. w gospodarstwie utrzymującym 14 663 kury rzeźne w miejscowości Płosodrza, gm. Mordy, pow. siedlecki, woj. mazowieckie.
W związku ze stwierdzeniem choroby zostały wdrożone wszystkie administracyjne działania zmierzające do jej likwidacji - ptaki z wyżej wymienionych ognisk, łącznie 1.001.711 sztuk, zabito. Ich zwłoki natomiast unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym. Ponado w kurniach przeprowadzenie oczyszczanie i dezynfekcji, a wokół gospodarstw ustanowione zostały obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk.
Rzekomy pomór drobiu - choroba której w Polsce nie było od 50 lat
Rzekomy pomór drobiu to jednostka choroba, z którą nasz kraj nie miała do czynienia od 50 lat. Z tego powodu producenci kurczaków i jaj z ogromnym niepokojem przyglądają się rozwojowi sytuacji. Rozprzestrzenianie się tej choroby na inne obszary Polski (poza woj. podlaskim) może stanowić ogromne zagrożenie - szczególnie pod względem eksportowym. Sprzedaż zagraniczna jstanowi bowiem siłą napędową dla rodzimej branży drobiarskiej, która poza granice kraju, szczególnie do UEj, wysyła - uwaga! - aż połowę swojej produkcji.