Obowiązkowe szczepienie drobiu. Prawie pół mln sztuk do wybicia w 2025 roku
Rozporządzenie w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu wprowadził wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Opublikowany on został w dzienniku urzędowym woj. lubelskiego. Zgodnie z nim uznaje się obszar województwa lubelskiego za obszar zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania - rzekomego pomoru drobiu (ND).
Rzekomy pomór drobiu - wojewoda wydał rozporządzenie
Wojewoda lubelski nakazał wszystkim posiadaczom drobiu, utrzymywanego w celu umieszczania na rynku ptaków lub jaj niezwłoczne szczepienie drobiu, należącego do gatunków kura oraz indyk przeciwko rzekomemu pomorowi.
Obowiązek szczepienia piskląt jednodniowych należących do gatunków kura oraz indyk przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu, dotyczy podmiotów prowadzących działalność w zakresie zakładu wylęgu drobiu.
Zgodnie z rozporządzeniem, zakazuje się wprowadzania do gospodarstw kur oraz indyków niezaszczepionych przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu. Zakaz obejmuje także wprowadzania do zakładów wylęgu drobiu jaj wylęgowych pochodzących ze stad reprodukcyjnych kur oraz indyków niezaszczepionych przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu.
O wprowadzenie obowiązku szczepień apelowała branża drobiarska. Zwracała uwagę na fakt, że rozprzestrzenienie się rzekomego pomoru drobiu w całej Polsce może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami dla całego sektora.
- Może dojść do sytuacji, w której będziemy mieli nie tylko ograniczenia związane z grypą ptaków, ale także związane z chorobą Newcastle Disease. Staramy się do tego podchodzić bardzo odpowiedzialnie i tę odpowiedzialność promować w branży, aby problem zdusić już w zarodku - mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Polskiej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu w 2025 r.
W 2024 roku w Polsce stwierdzono łącznie 21 ognisk rzekomego pomoru drobiu. W stadach, gdzie wykryto chorobę łącznie utrzymywanych ponad 3 mln sztuk drobiu. W 2025 roku wykryto kolejne ogniska ND.
ND. Jeszcze w styczniu wybito prawie pół miliona sztuk drobiu
Pierwsze ognisko rzekomego pomoru drobiu ujawniono 3 stycznia w miejscowości Hołodolina w powiecie sokólskim w woj. podlaskim. W związku z wykryciem choroby trzeba było zutylizować 236 975 kur rzeźnych. Tego samego dnia w Wólce w powiecie sokólskim w woj. podlaskim wykryto kolejne ognisko choroby w stadzie 164 888 kur rzeźnych.
Jeszcze tego samego dnia kolejne ognisko wykryto w woj. lubelskim. W miejscowości Rzeczyca, w związku z pojawieniem się choroby w stadzie kur rzeźnych, poddano utylizacji 12 799 szt. Drobiu.
Do zakażenia stada rzekomym pomorem drobiu doszło także w miejscowości Łuzki w woj. mazowieckim. Czwarte ognisko ND w 2025 roku wykryto 7 stycznia w stadzie 83 354 kur rzeźnych.
Ile światła potrzebują kury? Sprawdź, aby zapobiec spadkowi nieśności