Ptasia grypa znów atakuje w Wielkopolsce. Kilka tysięcy kaczek do wybicia
Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów zaatakowała w Wielkopolsce.
Ptasia grypa znów atakuje w Wielkopolsce
Przypomnijmy: zaledwie kilka dni temu informowaliśmy, że chorobą objęta została duża ferma komercyjna - co oznacza wybicie ponad miliona kur.
CZYTAJ TAKŻE: Ponad MILION kur niosek do wybicia! Potężne straty!
Teraz służby weterynaryjne potwierdziły kolejny przypadek w tym województwie - 23 października ptasią grypę potwierdzono w gminie Raszków w jednym z komercyjnych gospodarstw. W sumie chodzi o 4.218 kaczek reprodukcyjnych.
31 ognisk ptasiej grypy od początku 2024 roku w Polsce
Przypomnijmy: przypadek z pow. ostrowskiego jest już w sumie 31. w tym roku. Do tej pory choroba objęła 2 mln 125 tys. 878 sztuk zwierząt na terenie ośmiu województw.
Tylko w październiku odnotowano do tej pory pięć ognisk: ostatnie dwa przypadku w Wielkopolsce, wcześniej trzy przypadki na Dolnym Śląsku.
Ptasia grypa. Jakie są objawy?
Przypomnijmy: ptasia grupa to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami.
Chorobę u ptaków wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postać wywołuje podtyp H5 oraz H7. Wirusy wywołujące tą chorobę są specyficzne dla poszczególnych gatunków zwierząt, jednakże w niektórych przypadkach mogą atakować człowieka.
Choroba u drobiu może wystąpić u wszystkich gatunków i w każdym wieku, okres rozwoju choroby waha się od kilku godzin do 2-3 dni.
Objawami charakterystycznymi dla wysoce zjadliwej postaci grypy są:
- silna depresja i duszność,
- sinica grzebienia i dzwonków,
- obrzęki na głowie, szyi, stawach skokowych,
- biegunka,
- śluzowy wypływ z nosa i oczu,
- brak koordynacji ruchowej,
- zarzucanie głowy na grzbiet.
Objawy choroby pojawiają się gwałtownie, dochodzi do nagłych padnięć ptaków, śmiertelność dochodzi do 100%.
CZYTAJ TAKŻE: Korzystasz z „Dobrostanu zwierząt”? Musisz wziąć udział w tym szkoleniu!