Ptasia grypa w stadzie liczącym ponad 36 tys. indyków
Główny Inspektorat Weterynarii informuje o 45. ognisku ptasiej grypy w naszym kraju. Chorobę stwierdzono 29 listopada w miejscowości Głębokie w gminie Uścimów na Lubelszczyźnie. Chodzi o stado liczące dokładnie 36 206 sztuk indyków rzeźnych.
Ptaki, zgodnie z prawodawstwem krajowym i UE, zostały zabite i poddane utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.
MAPA PTASIEJ GRYPY W POLSCE 2024
PTASIA GRYPA - JAKIE GATUNKI NAJBARDZIEJ PODATNE NA TĘ CHOROBĘ?
Na zakażenie wirusami grypy ptaków, jak informuje GIW, podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich utrzymywanych w niewoli jak i ptaków wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:
-
kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby,
-
kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu,
-
perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków,
-
strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki,
-
ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.
- Tagi:
- ptasia grypa