Producenci drobiu chcą przywrócenia ceł na ukraińskie jaja i mięso
O przywrócenie cła na produkty przywożone z Ukrainy do Polski zaapelowało zrzeszenie #HodowcyRazem. Przypomnijmy, że decyzję w sprawie całkowitej liberalizacji handlu z Ukrainą Komisja Europejska podjęła w czerwcu 2022 r. Tym samym, jak dowodzi zrzeszenie #HodowcyRazem zniknęła ochrona naszego sektora drobiarskiego poprzez kontyngenty taryfowe, co doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu importu mięsa drobiowego po bardzo niskich cenach z Ukrainy.
Co istotne, większość eksportowanego na teren UE mięsa drobiowego pochodzi od jednego, gigantycznego podmiotu, który jest zarejestrowany na Cyprze.
- Mając na względzie ogromne różnice związane z wymaganiami produkcyjnymi i hodowlanymi na Ukrainie i w UE, a tym samym koszty produkcji, nasi producenci nie są w stanie konkurować z produktami wytworzonymi w oparciu o znacznie niższe wymagania. Rozumiemy potrzebę zbiorowego wsparcia Ukrainy, ale nie jest sprawiedliwe, że polscy rolnicy muszą indywidualnie płacić tak wysoką cenę za pomoc Ukrainie. Jeśli natychmiast nie zostaną podjęte odpowiednie środki, zagrożone będzie przetrwanie całego polskiego drobiarstwa - podaje zrzeszenie #HodowcyRazem.
Drobiarzy niepokoi fakt, iż własze Unii Europejskiej zamierzają przedłużyć liberalizację handlu o kolejny rok. Ten sektor znalazł się w trudnej sytuacji, podobnie jak producenci zbóż.
- nie przedłużanie na kolejne lata zawieszenia ceł i kontyngentów dla ukraińskiego mięsa drobiowego i jaj do momentu spełnienia pełnych wymagań UE związanych z bezpieczeństwem żywności i jakością (standardy produkcyjne);
- zapewnienie przez właściwe służby kontrolne, że importowane produkty spełniają wymagania obowiązujące w UE w zakresie bezpieczeństwa żywności i jakości mięsa drobiowego i jaj oraz, że zostały pozyskane z hodowli spełniających wymagania
dobrostanowe odpowiadające wymaganiom obowiązującym na terenie UE.
- stworzenie przez KE programów wspierających eksport produktów z Ukrainy do krajów najbardziej potrzebujących. Tego typu mechanizm pozwoliłby na zapewnienie produktów żywnościowych osobom głodującym np. w niektórych państwach afrykańskich, jedocześnie nie zaburzałby rynku UE;
- prowadzenie szczegółowych analiz dotyczących zarówno ilości, jak i jakości importowanego mięsa drobiowego oraz jaj na rynek UE.