Ponad 28 tys. sztuk indyków do wybicia. Mamy drugie ognisko ptasiej grypy
Złe wieści znów napływają z Głównego Inspektoratu Weterynarii. 10 stycznia odnotowano bowiem - na podstawie wyników badań w państwowym laboratorium w Puławach - drugiego ogniska ptasiej grypy.
- Ognisko HPAI nr 2 zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 28 337 sztuk drobiu rzeźnego (indyki) zlokalizowanym w miejscowości Kobyla Łąka, gmina Bieżuń, powiat żuromiński, woj. mazowieckie - czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.
10 stycznia natomiast informowaliśmy o pierwszym ognisku ptasiej grypy w Polsce w 2025 r.
W jakich przypadkach człowiek może się zarazić ptasią grypą?
Człowiek może zakazić się wirusem grypy ptaków, jak tłumaczy GIW, w sytuacjach:
-
bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonymi żywymi/padłymi ptakami
-
kontaktu z wydalinami i wydzielinami drobiu/dzikich ptaków oraz zanieczyszczonymi nimi powierzchniami np. poprzez dotykanie chorych/martwych ptaków, podczas uboju/utylizacji tusz ptaków, dotykanie powierzchni skażonych wirusem w gospodarstwie, kontakt z aerozolem powstającym podczas oczyszczania pomieszczeń gospodarstwa itp.
-
poza Europą także w wyniku kontaktu z surowym mięsem ptaków, pozyskanym poza nadzorem weterynaryjnym (ubój, patroszenie i porcjowanie mięsa w domowych warunkach, mokre targi w Azji).
Czytaj także: Nowe przypadki ASF u dzików
Inspektor podkreśla:
- Nie odnotowano zakażenia ludzi wirusem grypy ptaków drogą pokarmową.
- Nie odnotowano transmisji zakażenia z chorego człowieka na inne osoby.
GIW zaznacza również, że wirusy ptasiej grypy giną w temperaturze 70°C. - W zbiornikach wodnych, często zakażonych przez ptaki wodne, wirus zachowuje zakaźność nawet przez 4 dni w 22°C i ponad 30 dni w 0°C - wyjaśnia Inspektorat.
- Tagi:
- ptasia grypa