Polska krajem wolnym od grypy ptaków
Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy (w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania).
Jest wniosek o uchylenie restrykcji
Główny Lekarz Weterynarii zwrócił się do wszystkich państw, które wprowadziły restrykcje w handlu drobiem, mięsem drobiowym i produktami z mięsa drobiowego w związku z wystąpieniem w Polsce grypy ptaków o uchylenie nałożonych restrykcji.
Bardzo ważny krok naprzód
Jak podkreśla Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, uwolnienie się od HPAI przez Polskę to ważny krok naprzód wspierający dalsze wysiłki administracyjne na rzecz ponownego otwarcia rynków eksportowych poza obszarem celnym Unii Europejskiej.
COVID przyspieszył ekspansję na nowych rynkach
- Z powodu grypy ptaków część państw trzecich zamknęła dostęp do towarów sektora drobiarskiego importowanych z Polski, jednak teraz będą dobre podstawy do osiągnięcia zadowalających efektów w negocjacjach weterynaryjnych. Zdarzenie te może być jednym z pozytywnych impulsów dla polskiej sprzedaży eksportowej drobiu i jaj - uważa KIPDiP, podkreślając, że mimo iż to Unia Europejska jest kluczowym odbiorcą polskich produktów, to jednak krajowe firmy za strategiczny cel w długoterminowych wizjach rozwoju biznesu przyjmują umocnienie pozycji handlowej poza Unią. Analizy KIPDiP wskazują, że negatywne skutki pandemii COVID - 19 oddziałujące na rynek rolno - spożywczy w skali globalnej przyspieszyły ekspansję polskich produktów na rynkach państw trzecich. Zelżenie restrykcji handlowych związanych z HPAI może tylko ułatwić dalsze działania.
ZOBACZ TAKŻE: Nadchodzi fala inwestycji w polskim sektorze jaj
- Tagi:
- drób
- produkcja drobiu
- ptasia grypa