Nowe ognisko ptasiej grypy. Tym razem na Dolnym Śląsku
17 tys. kaczek rzeźnych znalazło się w 37. już w sumie ognisku wysoce zjadliwej ptasiej grypy. Tym razem choroba zaatakowała w woj. dolnośląskim.
Ptasia grypa w woj. dolnośląskim
Jak informują służby weterynaryjne, ognisko wykryto w gospodarstwie komercyjnym w gminie Wińsko. To drugi już przypadek ptasiej grypy w listopadzie w Polsce.
Przypomnijmy: w ostatnim czasie choroba drobiu siała spustoszenie w Wielkopolsce. Na Dolnym Śląsku ostatni raz wystąpiła w październiku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne 50 tys. kur do wybicia. Ptasia grypa znów zaatakowała w Wielkopolsce
Ptasia grypa. Jakie są objawy?
Ptasia grupa to choroba wirusowa atakująca układ oddechowy, pokarmowy i nerwowy ptaków. Na zachorowania narażony jest przede wszystkim drób (kury, indyki). Dzikie ptaki (szczególnie wodne migrujące) stanowią naturalny rezerwuar wirusa i są najczęściej bezobjawowymi nosicielami.
Chorobę u ptaków wywołuje wirus typu A, z którego najcięższą postać wywołuje podtyp H5 oraz H7. Wirusy wywołujące tą chorobę są specyficzne dla poszczególnych gatunków zwierząt, jednakże w niektórych przypadkach mogą atakować człowieka.
Choroba u drobiu może wystąpić u wszystkich gatunków i w każdym wieku, okres rozwoju choroby waha się od kilku godzin do 2-3 dni.
Objawami charakterystycznymi dla wysoce zjadliwej postaci grypy są:
- silna depresja i duszność,
- sinica grzebienia i dzwonków,
- obrzęki na głowie, szyi, stawach skokowych,
- biegunka,
- śluzowy wypływ z nosa i oczu,
- brak koordynacji ruchowej,
- zarzucanie głowy na grzbiet.
Objawy choroby pojawiają się gwałtownie, dochodzi do nagłych padnięć ptaków, śmiertelność dochodzi do 100%.
Przypomnijmy: jakiś czas temu pisaliśmy także o przypadku wykrycia wirusa ptasiej grypy u świni. O sprawie informował oficjalnie pod koniec października Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA).