Choroba Mareka w stadach kur. Jakie ma objawy? Poradnik dla hodowców
Choroba Mareka to wysoce zakaźna, wirusowa choroba drobiu grzebiącego. Narażone są więc na nią kury domowe, indyki i przepiórki japońskie. Jest jedną z najczęściej występujących chorób u ptaków. Występuje w stadach kur na całym świecie.
Choroba Mareka: Co to za choroba?
Choroba po raz pierwszy opisana została w 1907 roku przez węgierskiego lekarza weterynarii i naukowca Józsefa Mareka, któremu zawdzięcza swoją późniejszą nazwę. On sam odkryte schorzenie nazwał „polyneuritis”, czyli wielonerwowością. Objawy choroby występowały bowiem u badanych przez niego ptaków w układzie nerwowym (porażenie nóg i skrzydeł).
W kolejnych latach po opisaniu przez Mareka chorobę stwierdzano sporadycznie. Istotna zmiana nastąpiła w latach 60. XX wieku, kiedy jej występowanie znacznie się nasiliło. Jednocześnie w przebiegu choroby coraz częściej zauważano pojawianie się zmian nowotworowych. Z tego powodu w tym czasie chorobę czasami błędnie diagnozowano jako białaczkę. Dopiero dzięki kolejnym badaniom przeprowadzonym w Anglii i Stanach Zjednoczonych udowodnione zostało, że choroba Mareka jest schorzeniem odrębnym od białaczki.
Czytaj także: Czym jest rzekomy pomór drobiu? Objawy, zapobieganie, wpływ na ludzi
Objawy choroby Mareka
Chorobę Mareka wywołuje herpeswirus zwany wirusem choroby Mareka (Marek’s Disease Virus, MDV). Wirus wnika do organizmu zwierzęcia przez układ oddechowy lub pokarmowy. Przez długi czas może przetrwać zarówno w złuszczonym naskórku ptaków, jak i w kurzu.
Choroba Mareka charakteryzuje się wysoką zaraźliwością i w związku z tym może szybko dochodzić do zainfekowania nią całego stada. Warto podkreślić jednak, że zarażenie się przez ptaka wirusem, nie zawsze musi skończyć się u niego rozwojem choroby.
Choroba Mareka dawać może różne objawy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest paraliż nóg, skrzydeł, szyi, a czasami także ogona ptaków. Zarażone zwierzęta często przyjmują charakterystyczną pozycję szpagatu, w której jedna noga wyciągnięta jest do przodu, natomiast druga równolegle do tyłu.
Pozostałe objawy, które często towarzyszą chorobie Mareka to:
- trudności w poruszaniu się,
- problemy z pobieraniem pokarmu,
- utrata masy ciała,
- bladość grzebietu i dzwonków,
- kręcz szyi,
- problemy z oddychaniem,
- biegunka,
- zmiany w gałce ocznej,
- płyn w jamie brzusznej,
- apatia,
- wyniszczenie organizmu.
Choroba Mareka ze względu na swoje objawy może przypominać m.in. następujące schorzenia:
- gruźlicę,
- guzy nowotworowe,
- rzekomy pomór drobiu,
- białaczkę limfatyczną,
- niedobór witamin,
- wrodzone odkształcenie źrenicy.
Czytaj także: Choroba niebieskiego języka dotarła do Polski. Czy stanowi zagrożenie dla ludzi?
Choroba Mareka: Jak jej zapobiegać?
Obecnie nie ma żadnej skutecznej metody leczenia choroby Mareka. W związku z tym zalecana jest profilaktyka w postaci przede wszystkim regularnych szczepień ochronnych. Te zaleca się wykonywać najlepiej już u jednodniowych kurcząt.
Wskazane jest także przestrzeganie zasad higieny, a w razie wystąpienia choroby dokładna dezynfekcja kurnika. Hodowcy powinni nieustannie monitorować stan zdrowia ptaków, a w przypadku zauważenia objawów choroby natychmiast izolować zainfekowane osobniki. Działania tego rodzaju mogą pomóc w ograniczeniu strat. Ponadto zaleca się hodowanie gatunków genetycznie odpornych na chorobę Mareka.
- Tagi:
- drób
- kury
- choroba Mareka