Choroba atakuje zwierzęta dzień po dniu. Dramatyczne dane z kolejnych powiatów

Kolejne dni - i kolejne złe wieści w związku z ptasią grypą w Polsce. Tylko w ostatnich trzech dobach odnotowano aż pięć nowych ognisk - na terenie różnych powiatów. Najgorzej jest w Wielkopolsce.
Ptasia grypa w Polsce. Jest już 60 ognisk. Najwięcej nowych przypadków z Wielkopolski
Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, 25 marca wykryto nowe przypadki w powiatach: ostrzeszowskim (ognisko numer 56) i krotoszyńskim (ognisko nr 57) w Wielkopolsce. Odpowiednio chodzi o ponad 16 tys. kaczek oraz 79 tys. kur rzeźnych.
Następnego dnia - 26 marca - także odnotowano dwa ogniska. Pierwsze (ognisko nr 58) dotyczyło ponad 95 tys. kur w powiecie mławskim w woj. mazowieckim, kolejne (ognisko nr 59) dotyczyło ponad 16,8 tys. kaczek na terenie pow. kaliskiego w Wielkopolsce.
Niestety - także w czwartek, 27 grudnia, wykryto nowy przypadek. Ognisko numer 60 znów dotyczy Wielkopolski - do wybicia jest ponad 93 tys. indyków na terenie powiatu grodziskiego.
4 mln sztuk drobi w ogniskach ptasiej grypy od początku 2025 roku
Liczby są naprawdę dramatyczne - od początku 2025 roku do dziś w ogniskach znalazło się w sumie ponad 4 mln sztuk drobiu w całej Polsce. To o ponad 800 tys. więcej niż w całym roku 2024...
Największe w tym roku ognisko ptasiej grypy odnotowano w woj. mazowieckim - tam do wybicia było ponad milion zwierząt.
Ptasia grypa. Wirus H5N1 szczególnie niebezpieczny
Przypomnijmy: wirus ptasiej grypy jest bardzo niebezpieczny dla drobiu - podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich, utrzymywanych w niewoli oraz ptaków wolno żyjących.
Stopień wrażliwości na zakażenie jest zróżnicowany w zależności od gatunku, jednak w niektórych przypadkach wirus potrafi zabić zwierzę w dosłownie kilka dni.
Co najgorsze - wirus grypy ptaków może zachowywać aktywność w sprzyjającym środowisku kurnika przez długi okres czasu - długo przeżywa w niskich temperaturach: w temperaturze +4°C (temperatura lodówki) ponad 2 miesiące, a w zamrożeniu wiele miesięcy, a nawet lat.
To nie koniec, jak informują służby weterynaryjne, w wodzie aktywność wirusa obserwowano nawet po kilku tygodniach od jej zanieczyszczenia. Zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie.
Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna.
Niestety, wirus ptasiej grypy, niebezpiecznie się rozszerza de facto na całym świecie. Jak pisaliśmy niedawno, w USA potwierdzono m.in. pierwszy od wielu lat bardzo niebezpieczny szczep - H7N9 - na fermie drobiu.
Ptasia grypa - jakie są objawy?
Przypomnijmy: objawy choroby pojawiają się gwałtownie, dochodzi do nagłych padnięć ptaków, śmiertelność dochodzi do 100%.
Objawami charakterystycznymi dla wysoce zjadliwej postaci ptasiej grypy są:
- silna depresja i duszność,
- sinica grzebienia i dzwonków,
- obrzęki na głowie, szyi, stawach skokowych,
- biegunka,
- śluzowy wypływ z nosa i oczu,
- brak koordynacji ruchowej,
- zarzucanie głowy na grzbiet
Warto dodać, że ptasia grypa sieje spustoszenie w Polsce i na całym świecie.
Czy uda się znaleźć skuteczną szczepionkę na ptasią grypę? Badania trwają od lat. Niedawno o pewnych obiecujących wynikach informowali holenderscy naukowcy:
- Tagi:
- drób
- ptasia grypa
- GIW