Drób. Niższe ceny i spadek eksportu. Kiedy sytuacja się poprawi?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo trudne. Wszystko będzie zależało od tego, jak długo świat będzie borykał się z koronawirusem.
Wiele gałęzi produkcji rolnej, w tym i drobiarstwo, jest powiązane z sytuacją w sektorze hotelarsko - restauracyjnym. To właśnie on w dużej mierze ucierpiał w tym roku. Kiedy się odbuduje? Jak przewidują analitycy Rabobank amerykański sektor gastronomiczny odzyska kondycję dopiero pod koniec 2022 roku. Sektor ten będzie potrzebował co najmniej dwóch lat, aby uporać ze skutkami kryzysu wywołanego przez COVID – 19 i dostosować się do „nowej normalności”.
Podobnie pewnie będzie i w Unii Europejskiej, a więc także w naszym kraju. Jest to ważna informacja także dla producentów żywca wieprzowego, wołowiny czy mleka - którzy na własnej skórze odczuli skutki wprowadzenia obostrzeń związanych z handlem w dobie koronawirusa.
Czytaj także: KE nie zgodziła się na dopłaty do przechowywania mięsa drobiowego
Firma Rabobank uważa, że najgorszy moment branża usług gastronomicznych ma już za sobą, powoli będzie następowało ożywienie w tym sektorze, jednak właściwy poziom funkcjonowania branża osiągnie dopiero pod koniec 2022 roku. Dostosowanie się do nowych realiów jest związane z koniecznością wprowadzenia zmian w zakresie standardów i struktur wydatków. Według Rabobanku obecnie wymuszone zmienne będą miały trwały wpływ na przyszły obraz amerykańskiej branży gastro. Przewiduje się, że na rynku dojdzie do istotnego przetasowania. Dążenie do stabilności finansowej przejawi się konsolidacją rynku, fuzjami i przejęciami. Działania operacyjne wymagać będą automatyzacji i wdrożenia nowych technologii cyfrowych.
O ile mniej w tej chwili zarabiają producenci drobiu?
Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia miesięczna cena skupu brojlerów w maju wynosiła 3,00 zł/kg i była niższa o 42 grosze (12,1%) od tej sprzed roku. Stawka spadła też w stosunku do kwietnia, gdy cena wynosiła 3,04 zł/kg (około 1,3%).
Jeszcze większy dołek w stosunku roczym osiągnęły ceny sprzedaży tuszki kurcząt w maju 2020 r. Wynosiły one w maju średnio 4,40 zł/kg i były wyższe o 49 groszy (12,5%) w porównaniu do kwietnia 2020 r. (3,91 zł/kg), ale o prawie 20% niższe niż w maju 2019 roku.
W okresie od stycznia do kwietnia tego roku, porównaniu do 2019 roku polscy drobiarze wyeksportowali o 7,2% mniej mięsa drobiowego. W sumie poza granice Polski sprzedano 451,7 tys. ton. Import tego rodzaju mięsa w tym okresie był marginalny i wyniósł 19,1 tys. ton.
Polscy producenci drobiu będą mogli liczyć na wsparcie. To właśnie do nich ma trafić część z miliarda złotych przewidzianych na ratowanie rolnictwa w dobie koronakryzysu.