Drób. COVID spowodował spadek eksportu o 16%!
Jak bardzo negatywnie koronawirus wpłynął na sprzedaż mięsa drobiowego przez UE na rynki trzecie? Gdzie obniżki były najbardziej znaczące?
W okresie styczeń - kwiecień 2020 roku, czyli z uwzględnieniem dwóch najbardziej krytycznych miesięcy pandemii, odnotowano spadek esportu mięsa drobiowego z UE do państw trzecich na poziomie niższym o 15,7 proc. w porównaniu do roku 2019. Takie informacje opublikowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Wolumen unijnego wywozu osiągnął poziom 751,3 tys. ton. Do kogo wysyłane są największe partie mięsa drobiowego? Największym odbiorcą jest niegdysiejszy członek UE - Wielka Brytania (210,6 tys. ton), po niej Filipiny (71,6 tys. ton), Ghana (62,9 tys. ton), Hong Kong (34,8 tys. ton), Ukraina (33,9 tys. ton), RPA (29,5 tys. ton), Kongo (27,5 tys. ton), Arabia Saudyjska (20,7 tys. ton), Benin (19,7 tys. ton), Kuba (14,3 tys. ton) i Wietnam (14,3 tys. ton).
Czytaj także: Producenci drobiu: będziemy musieli utylizować zwierzęta!
Do kwietnia tego roku na plusie utrzymały się zamówienia importowe z kierunku Filipin (+19,5 proc.) i Ghany (+3,3 proc.). O ponad połowę wyższe były wysyłki eksportowe do Kongo oraz wzrosło zapotrzebowanie na Kubie.
Jednak u pozostałych ważnych odbiorców sprzedaż znacznie się pogorszyła.
- Wywóz na rynek brytyjski spadł aż o 30 proc., co w największym stopniu zredukowało unijny eksport w ujęciu wolumenowym. O ponad 30 proc. mniej mięsa drobiowego wysłano na Ukrainę i do RPA. W tym drugim przypadku istotny wpływ na osłabienie handlu miały także restrykcje związane z grypą ptaków nałożone na Polskę - komentuje KIPDiP.
O wiele mniej UE wyeksportowała do Wietnamu (-61 proc.), Benina (-42 proc.). Spadki zauważalne są odnośnie sprzedaży do Arabii Saudyjskiej (-12 proc.) i Hong Kongu (-6 proc.).