Dofinansowanie na bioasekuracje - nabór wniosków trwa
Do 26 lipca 2024 r. hodowcy świń mają czas, by ubiegać się o środki na sfinansowanie podjętych w bieżącym roku działań bioasekuracyjnych.
Dofinansowanie na działania bioasekuracyjne - wnioski złożyło ponad 800 rolników
Refundacji podlega do 100% wydatków. Wsparcie realizowane jest w formule pomocy de minimis w rolnictwie. Do tej pory wnioski złożyło ponad 800 rolników.
Nabór prowadzą biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 26 lipca dokumenty można złożyć bezpośrednio w placówce lub wysłać za pośrednictwem: platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl, Poczty Polskiej (przesyłką rejestrowaną, decyduje data nadania). Dotychczas zarejestrowano ponad 800 wniosków.
Warto wiedzieć, że oprócz poprawnie wypełnionych formularzy w dokumentacji powinny się znaleźć załączniki:
- faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie, lub kopie umów zlecenia lub umów o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym;
- oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacje niezbędne do udzielenia tej pomocy, o których mowa w przepisach o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Jakie inwestycje w ramach bioasekuracji kwalifikują się do pełnego zwrotu kosztów?
Na liście inwestycji, w przypadku których można liczyć na zwrot do 100% poniesionych kosztów, są:
- zakup mat dezynfekcyjnych;
- zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych;
- zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego;
- zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych;
- przebudowa lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne (w przypadku gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń).
Przeczytaj także: Rolnik pyta: "Do kiedy będą wypłacane dopłaty do zbóż?"
- Tagi:
- bioasekuracja