Dofinansowanie do zakupu wapna. Czy będzie pomoc dla rolników?
Przypomnijmy: trwający od kilku lat "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie" zakończył się pod koniec zeszłego roku.
Dofinansowanie na zakup środka wapnującego cieszyło się sporą popularnością. Od tego roku nie ma jednak już tej formy wsparcia. Czy może wrócić?
Wapnowanie gleb. Czy będzie dofinansowanie?
Czy jest szansa, że wsparcie będzie kontynuowane w kolejnych latach? Czy może planowane są inne formy pomocy dla rolników w tej kwestii?
Taką interpelację wystosowali niedawno do resortu rolnictwa posłowie: Fryderyk Sylwester Kapinos i Jan Warzecha.
Co na to ministerstwo?
Jak odpowiada wiceminister Michał Kołodziejczak - wspomniany program dofinansowania był realizowany nie przez resort rolnictwa, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Sam przyznaje jednak, że program był dobrym wsparciem dla rolników - i interweniował wcześniej, by był od dalej realizowany.
- W pełni podzielając pogląd Panów Posłów, że wapnowanie gleb przynosi duże korzyści dla gleby, a rolnicy stosując zabieg wapnowania przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu środowiska, w tym jakości gleb i wód, wielokrotnie występowałem do Ministra Klimatu i Środowiska, jak również do NFOŚiGW, z prośbą o przedłużenie Programu, deklarując ze swej strony wsparcie merytoryczne - opisuje Michał Kołodziejczak.
Jak jednak dodaje, na razie - nie ma takich deklaracji.
- Z otrzymanych od Ministra Klimatu i Środowiska (MKiŚ) informacji wynika, że NFOŚiGW obciążony jest finansowaniem innych zadań wynikających m.in. z obowiązku ustawowego, co jak wskazał MKiŚ, znacząco ogranicza możliwości przyznania przez NFOŚiGW dodatkowych środków na realizację innych zadań. Ewentualne kontynuowanie Programu uwarunkowane będzie dostępnością środków w budżecie NFOŚiGW, które będą mogły zostać redystrybuowane na ten cel. Ze swojej strony w dalszym ciągu będę podejmował działania, aby kontynuowane było wsparcie rolników w wapnowaniu gleb - dodaje wiceminister rolnictwa.
Czy ministerstwo planuje pomoc dla rolników w sprawie wapnowania gleb?
Co z kolei z pomocą dla rolników - ze strony ministerstwa rolnictwa?
Czy - jak pytają wprost posłowie w interpelacji - zamierza ono podjąć jakieś działania w celu udzielenia wsparcia polskim rolnikom w kwestii wapnowania gleb?
W tej kwestii wiceminister przypomina jedynie o istniejącym ekoschemacie.
- W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 wprowadzony został ekoschemat Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który obejmuje m.in. praktykę Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia w wariancie z wapnowaniem. Należy zaznaczyć, że ekoschematy są nową interwencją środowiskową realizowaną w ramach płatności bezpośrednich, dobrowolną do stosowania dla rolnika i dodatkowo płatną. Celem praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia jest właściwe zarządzanie nawożeniem dostosowanym do zasobności gleb w azot, fosfor, potas, magnez, wapń i potrzeb roślin z wykorzystaniem analizy gleby i systemów wspomagania decyzji w zakresie nawożenia. Ww. praktyka występuje również w wariancie z wapnowaniem. Wariant ten ma przeciwdziałać zakwaszeniu gleb - odpowiada wiceminister Michał Kołodziejczak.
Zakwaszenie gleb w Polsce. Jak wygląda sytuacja?
Warto zaznaczyć, że proces zakwaszania gleb w Polsce wynika głównie z uwarunkowań naturalnych - ponad 90% gleb w Polsce wytworzonych jest na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce ze Skandynawii, z których następowało intensywne wymywanie składników zasadowych, zwłaszcza na obszarach o większej rocznej sumie opadów.
- Gleby wytworzone z tych skał są w większości naturalnie zakwaszone dlatego wymagają podejmowania systematycznych działań polegających na ich odkwaszaniu. Na podstawie wyników 4-letnich badań przeprowadzonych przez Stacje Chemiczno-Rolnicze w latach 2020-2023, można ocenić, że 40% gleb UR wykazuje odczyn bardzo kwaśny i kwaśny, 32% lekko kwaśny, a 28% obojętny i zasadowy - opisuje wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak.