Dobrostan zwierząt - kiedy należy prowadzić rejestr wypasu?
Dla zwierząt gospodarskich ich wypas może być ważny ze względu na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli rolnik prowadzi wypas zwierząt i korzysta z ekoschematu "Dobrostan zwierząt", to każdy taki wypas musi odnotowywać - co bezdyskusyjnie wymaga od niego więcej czasu i wysiłku.
Kiedy nie będą uznane praktyki wypasu zwierząt?
Praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt, dla przypadków:
- wariantu "Dobrostan krów mlecznych", praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt przez "zapewnienie wypasu";
- wariantu "Dobrostan krów mamek" utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, dla praktyki "zapewnienie wypasu";
- wariantu "Dobrostan opasów", praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt przez "zapewnienie wypasu"
uznaje się za niezrealizowane, jeżeli rolnik nie prowadzi rejestru wypasu odpowiednio krów mlecznych, krów mamek czy opasów. Zatem jeśli rolnik prowadzi wypas zwierząt, ale nie odnotuje tego faktu - praktyka w takim przypadku nie będzie uznana za realizowaną.
Co jeszcze obejmuje rejestr wypasu?
W przypadku wariantu "Dobrostan krów mamek", rejestr wypasu obejmuje również cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania.
Co zawiera rejestr wypasu?
Prawodawca zaznacza, że rejestr wypasu powinien zawierać datę rozpoczęcia wypasu.
Kiedy i w jaki sposób prowadzić rejestr wypasu?
Rejestr wypasu rolnik składa za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, w terminie od dnia 1 października do dnia 7 października roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej.
Co, jeśli rolnik nie złoży rejestru wypasu?
W przypadku gdy rolnik nie złożył w Agencji rejestru lub przekazał niekompletny rejestr wypasu, kierownik biura powiatowego Agencji wzywa na piśmie rolnika do dokonania tej czynności lub uzupełnienia tego rejestru, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Jeżeli mimo wezwania zostanie stwierdzone, że rejestr wypasu nie jest prowadzony lub jest niekompletny, płatności dobrostanowej, dla których ten rejestr nie jest prowadzony lub ten rejestr jest niekompletny, nie przyznaje się (tj. dla płatności w ramach realizacji praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt w odniesieniu odpowiednio do krowy mlecznej, krowy mamki lub opasa).
Rolnik ekologiczny zwolniony z obowiązku prowadzenia rejestru wypasu
Jak zaznacza prawodawca, w odniesieniu do rolnika, który prowadzi produkcję ekologiczną i w odpowiedni sposób znakuje swoje produkty ekologiczne, oraz został ujęty w wykazie odnoszacym się do produkcji ekologicznej - przepisu o obowiązku prowadzenia rejestru wypasu nie stosuje się.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.