Dobrostan krów, ilość laktacji i wydajność - rolnicy komentują
W mijającym tygodniu największą uwagę skupiliście na naszych filmach, w tym na nowym materiale, który właśnie dopiero co został wyemitowany. Zapraszam do lektury kolejnego rolniczego komenatrza tygodnia.
Najczęściej komentowany film
Najczęściej komentowanym w mijającym tygodniu filmem był materiał Doroty Andrzejewskiej oraz Mateusza Ermanowicza pt. "Ojciec i syn w gospodarstwie. Z 15 ha doszli do 150 ha". Przedstawiony w filmie rolnik, Patryk Chojnicki z miejscowości Makówiec w woj. kujawsko - pomorskim, wspólnie ze swoim ojcem, Marianem, gospodaruje na imponujących 150 ha.
- Gospodarstwo rolne fajne, hodowla krów mlecznych super i robot do dojenia, dużo technologii służących do pracy. Może będzie jeszcze nowoczesna obora. Dużo sukcesów - skomentował pan Jarek.
To prawda. Bohaterowie naszego filmu specjalizują się w produkcji mleka - gospodarstwo ciągle rozwija się, m.in. dzięki programom unijnym. Inwestują w sprzęt, unowocześniają oborę, sukcesywnie powiększają swój areał upraw. Duży nacisk kładą na dobrostan bydła oraz działania prośrodowiskowe. Wśród komentujących znaleźli się również tacy, którzy kwestionują osiągane w gospdoarstwie wydajnści.
- Typ bajki. Opowiada jak by sie odkleił od rzeczywistosci: 60 litrów lub 70? XD 5 laktacji max 1 lub 2 i do rzeźni. Krowa ma dobrostan na kracie? Tam w tygodniu rozjeżdża sie kilka sztuk i jedzie na rzeź - skomentowała osoba ukrywająca się pod nikiem "Light1".
Jednak ta wypowiedź być może sprowokowała kolejną osobę do wypowiedzenia się.
- U nas średnia wydajność 11200, krowy mają 5-6 laktacji i dobrze się chowają, posadzka na zgarniaku i nie ma problemu z urazami, warunek to dobrze ja naciąć, najlepsza krowa 76l - skomentował pan Rafał.
Kolejny rolnik również postanowił podzielić się swoim doświadczeniem.
- Mogę na swoim przykładzie powiedzieć, że gdy krowy u mnie miały 8 tys., to ani rui nie było ani z programow nie szło pokryć. Teraz gdy jest 11 tys. to mają ruje i jeszcze do tego sporo udaje się z rui spontanicznej pokryć, do tego poprawiły się komórki, zdrowotność racic. A wydajność życiowa skoczyła z 35 tys. na 50, także morał z tego taki, że wydajne krowy żyją zdrowiej i dłużej - zaznaczyła osoba spod nicku "rolnikrolnik111".
Jak zatem jest z wydajnością?
- 3 laktacje, bo do robota są potrzebne idealne krowy jak coś się dzieje to od razu wyjazd... Powinniśmy zadać inne pytania: jaka wydajność, jaki koszt produkcji litra mleka i jaka długowieczność krów i tyle.Na tej podstawie można ocenić wszystko, pytanie czy odpowiedzi będą szczere - skomentował pan Rafał.
Z odpowiedzią posieszył inny rolnik.
- 3 laktacje 36 tys litrów a może 4 i 48 albo na łace i sianie 10 laktacji i 45 tys mleka i napewno większe problemy z zacieleniem - to jest pytanie co lepsze - skomentowała osoba spod nicku "lolo 666".
Zatem, przewrotnie zapytam co jest lepszym rozwiązaniem... krowa w oborze czy krowa na łące? Czy za kilka lat przepisy zmienią się na tyle, że do powszechnego krajobrazu powrócą wyspasajace sie na łące krowy? Co Ty sądzisz na ten ten temat?
Najczęściej komentowany w tym tygodniu film możesz obejrzeć tutaj - klknij proszę.
Możesz również przeczytać artykuł, w którym wykorzystano zagadnienia prezentowane w filmie - kliknij proszę tutaj.
Czytaj, oglądaj, słuchaj i komentuj wiescirolnicze.pl
Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania naszych artykułów, filmów i podcastów. Zachęcamy jednocześnie do komentowania i dyskusji. Wasze zdanie jest dla nas ważne.
Wyraź swoją opinię również w bezpośrednim kontakcie - [email protected]
Podsumowanie rolniczych komentarzy z ubiegłego, 6. tygodnia 2023 roku znadziesz tutaj