Przycinanie krzewów i traw ozdobnych. Jak to zrobić najlepiej? [WIDEO]
i-eko i-logicznie - Dobre praktyki w uprawie roślin
Aktualizacja:
Wiosenny sezon porządków w ogrodzie trwa. Po przycięciu drzew i winorośli, naszedł czas na krzewy i trawy ozdobne. Czy wszystkie gatunki roślin nadają się do przycięcia? A jeśli tak, to jak to zrobić najlepiej? Jaki termin jest najlepszy i jakie narzędzia? Jak uformować wiecznozielone rośliny? To tylko niektóre aspekty wiosennych zabiegów w naszych ogrodach.
Spis treści:
PONIŻEJ ZOBACZYSZ NASZE WIDEO, W KTÓRYM DOWIESZ SIĘ JAK PRZYCINAĆ:
- budleja dawida
- złotokap
- klematis
- hortensja bukietowa
- magnolia
- róża pnąca
- lawenda
- porzeczka krwista
- pięciornik krzewiasty
- tawuła van hutte
- azalie
- klon palmowy
- bonsai
- trzmielina
- kosodrzewina
- trawy
- juka
- trawa pampasowa
ZOBACZ WIDEO:
--
Znowu przypomniała mi się babcia Katarzyna. W jej ogrodzie nie było krzewów i traw ozdobnych, ale kwiatów i warzyw miała zatrzęsienie. Wysiew pietruszki zaczynała 19 marca, czyli... w imieniny Józefa. Z narzędzi miała tylko łopatę, grabie i „dziabkę”, ale to wystarczyło, aby jej ogród był piękny i zadbany.
Dzisiejsze ogrody różnią się od tego babci Katarzyny. Dużo w nich krzewów i traw ozdobnych oraz trawników, choć okres pandemii obudził w nas tęsknotę za własną marchewką i pietruszką.
Pomyliłby się jednak ktoś, kto myślałby, że ogród z trawą i krzewami nie potrzebuje tyle pracy, jak ten babciny. Na szczęście mamy fachowców, narzędzia, poradniki, centra ogrodnicze i Internet. A tym artykułem dokładamy jeszcze jedno źródło informacji.
Zacznijmy od krzewów ozdobnych
Krzewy ozdobne to rośliny o zdrewniałej łodydze, od której nasady odrasta wiele pędów, ale całość nie tworzy pnia i korony, jak to jest w przypadku drzew. Ich wysokość i rozpiętość jest bardzo różna, ale niemal każdy z nich wymaga wiosennej pielęgnacji, do której należy przede wszystkim przycięcie.
Krzewy przycinamy w fazie ich spoczynku, czyli w okresie zimowym i na przedwiośniu. Jeśli jeszcze uda nam się zrobić to w suchy, słoneczny dzień, to rany po przycięciu zabliźnią się szybko.
Jeśli mamy w ogrodzie rośliny obficie wydzielające soki np. winorośl, brzozę czy kasztanowce, ich przycięcie planujemy na czas późnozimowy lub na drugą połowę lata, po zakończeniu ich wzrostu.
Cięcia krzewów dzielimy na mocne i słabe. W przypadku pierwszych pozostawiamy 2-3 pąki, z których wyrosną silne kwiaty i liście, w drugim przypadku zostawiamy 6-7 pąków, z których rozwiną się bardziej cienkie, ale za to obfite kwiatostany oraz liście.
Przykłady terminów cięcia
Termin cięcia pielęgnacyjnego krzewów zależy od terminu ich kwitnienia. Najlepszym okresem tego zabiegu jest czas ich spoczynku, czyli zimą i na przedwiośniu w dzień słoneczny i bez mrozu. Oto niektóre kategorie krzewów:
- Krzewy kwitnące wcześnie przycinamy bezpośrednio po kwitnieniu, gdyż ich pąki kwiatowe wytwarzane są latem poprzedzającym kwitnienie (np. forsycja, porzeczka ozdobna, lilak). Przekwitłe pędy skracamy o ok. 1/3 długości.
- Krzewy kwitnące późno (lipiec - październik) skracamy w stanie ich spoczynku, czyli od stycznia do marca, ale nie podczas mrozu. Ich pąki kwiatowe powstają w okresie wegetacji, czyli wiosną (np. clematisy).
- Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych przycina się w lutym - marcu. Całkowicie usuwamy suche i przemarznięte pędy, a pozostałe skracamy do 1/3 ich długości (np. krzewuszka, pięciorniki, hortensje bukietowe).
- Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich przycinany co kilka lat w okresie od stycznia do marca, ale nie podczas silnych mrozów (np. złotokap, berberys).
- Krzewy z ozdobnymi liśćmi i pędami skracamy dość mocno na wiosnę. Ich wybarwienie liści będzie wtedy intensywne (np. bez koralowy, pęcherznica kalinolistna).
- Krzewy o ozdobnej korze najlepiej przyciąć na początku wiosny. Wypuszczą one wtedy młode pędy, które wybarwią się intensywnie (np. dereń rozłogowy i biały).
- Krzewy wiecznozielone przycinamy od grudnia do marca oraz od czerwca do sierpnia w warstwie nowego przyrostu. U tych roślin nie wykonujemy przycięcia wewnątrz krzewu (np. bukszpan, żywopłot). Krzewy iglaste źle znoszą mocne cięcie do starego drewna (świerki, jodły, cyprysy). Wyjątkiem jest tutaj cis.
Należy pamiętać, aby większe rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą, której trwałą i elastyczną warstwę nakłada się pędzlem.
Narzędzia do przycinania krzewów
Przycinanie krzewów wymaga ostrych i szczególnych narzędzi. Gwarantują one nie tylko najlepsze cięcie dla rośliny, ale również nasz optymalny wkład fizyczny. Do narzędzi tych zalicza się:
- sekator dwuostrzowy - cienkie pędy i gałązki,
- sekator jednoostrzowy - pędy o twardym drewnie,
- sekator o przedłużonych rękojeściach - grubsze pędy,
- piła „lisi ogon” - grube pędy,
- nożyce żywopłotowe ręczne - żywopłoty o drobnych liściach np. bukszpan.
Jakich krzewów nie przycinać?
Nie u wszystkich krzewów przycinanie jest wskazane.
Nie znaczy to jednak, że nie mamy u nich usuwać pędów chorych czy zniszczonych. Do grupy nielubiącej przycinania należą między innymi: hortensja ogrodowa i kosmata oraz magnolia.
Trawy ozdobne
Trawy ozdobne pojawiły się w naszych ogrodach na stałe stosunkowo niedawno. W ogrodzie babci Katarzyny nie uświadczyło się żadnej trawy ozdobnej, nawet tej z trawnika, a to z prostego powodu - w jej ogrodzie rosły przede wszystkim warzywa, a jako rośliny ozdobne georginie i mieczyki. Trawy ozdobne są wdzięcznym gościem (a może nawet domownikiem) naszych ogrodów. Są atrakcyjne przez cały rok, łącznie z zimą. Są nie tylko dekoracyjne, ale również łatwe w uprawie, co nie znaczy, że nie potrzebują nawożenia (zwłaszcza potasem), podlewania, odchwaszczania czy przycinania.
Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Trawy najlepiej przycinać na wiosnę, aby uniknąć przemarznięcia. Druga połowa marca i pierwsza połowa kwietnia są idealne, aby uwolnić trawy od zimowych chochołów - jeśli takie zrobiliśmy. Gdy zauważymy, że w środku kęp wyrastają młode pędy, że pojawiają się w nich żywe kolory, będzie to idealny czas na przycięcie.
Ogólna zasada przycinania traw brzmi: trawy przycinamy około 10 cm od ziemi, przy czym starsze trawy możemy zostawić na wysokość 20 cm. Obojętnie, czy cięcie zrobimy na 10 czy 20 cm - ważnym jest, aby po tym zabiegu pamiętać o regularnym podlewaniu roślin w celu ich szybszej regeneracji.
Równe, niepostrzępione cięcie traw zagwarantują nam ostre narzędzia. Warto zatem zaopatrzyć się w sekatory i nożyce.
Trawa pampasowa
Do traw ozdobnych należy trawa pampasowa. Pierwszy raz zobaczyłam ją przed około 30 laty na zachodzie Europy. Pamiętam widok kołyszących się na wietrze pióropuszy, które swoim kształtem i wielkością przypominały skrzydła anioła. Od tego czasu marzę o tej roślinie. Niestety - wszystkie wskazówki i porady spełzły w moim przypadku na niczym i dwie próby zwabienia do mojego ogrodu choć jednego, malutkiego anioła zakończyły się niepowodzeniem.
W internecie znalazłam taką informację: „Trawa pampasowa preferuje gleby żyzne z dodatkiem wapnia, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Nie lubi nadmiernej wilgoci i przelania, może wtedy przegnić. Trawa pampasowa lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i dobrze nagrzewające się.” Brzmi prosto. No cóż - nowa wiosna, nowa szansa, nie mówiąc już o tym, że do trzech razy sztuka. Lecę zatem do ogrodnika.
CZYTAJ TAKŻE: Przycinanie winorośli i leczenie drzew [VIDEO]
CZYTAJ TAKŻE: Drzewa owocowe muszą być regularnie przycinane