Przycinanie krzewów i traw ozdobnych. Jak to zrobić najlepiej? [WIDEO]
i-eko i-logicznie - Dobre praktyki w uprawie roślin
Aktualizacja:
![Przycinanie krzewów i traw ozdobnych. Jak to zrobić najlepiej? [WIDEO]](/media/cache/54/65/546520107d63c3d2fb9aa230690a13bb.jpg)
Wiosenny sezon porządków w ogrodzie trwa. Po przycięciu drzew i winorośli, naszedł czas na krzewy i trawy ozdobne. Czy wszystkie gatunki roślin nadają się do przycięcia? A jeśli tak, to jak to zrobić najlepiej? Jaki termin jest najlepszy i jakie narzędzia? Jak uformować wiecznozielone rośliny? To tylko niektóre aspekty wiosennych zabiegów w naszych ogrodach.
Spis treści:
- budleja dawida
- złotokap
- klematis
- hortensja bukietowa
- magnolia
- róża pnąca
- lawenda
- porzeczka krwista
- pięciornik krzewiasty
- tawuła van hutte
- azalie
- klon palmowy
- bonsai
- trzmielina
- kosodrzewina
- trawy
- juka
- trawa pampasowa
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zacznijmy od krzewów ozdobnych
Przykłady terminów cięcia
- Krzewy kwitnące wcześnie przycinamy bezpośrednio po kwitnieniu, gdyż ich pąki kwiatowe wytwarzane są latem poprzedzającym kwitnienie (np. forsycja, porzeczka ozdobna, lilak). Przekwitłe pędy skracamy o ok. 1/3 długości.
- Krzewy kwitnące późno (lipiec - październik) skracamy w stanie ich spoczynku, czyli od stycznia do marca, ale nie podczas mrozu. Ich pąki kwiatowe powstają w okresie wegetacji, czyli wiosną (np. clematisy).
- Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych przycina się w lutym - marcu. Całkowicie usuwamy suche i przemarznięte pędy, a pozostałe skracamy do 1/3 ich długości (np. krzewuszka, pięciorniki, hortensje bukietowe).
- Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich przycinany co kilka lat w okresie od stycznia do marca, ale nie podczas silnych mrozów (np. złotokap, berberys).
- Krzewy z ozdobnymi liśćmi i pędami skracamy dość mocno na wiosnę. Ich wybarwienie liści będzie wtedy intensywne (np. bez koralowy, pęcherznica kalinolistna).
- Krzewy o ozdobnej korze najlepiej przyciąć na początku wiosny. Wypuszczą one wtedy młode pędy, które wybarwią się intensywnie (np. dereń rozłogowy i biały).
- Krzewy wiecznozielone przycinamy od grudnia do marca oraz od czerwca do sierpnia w warstwie nowego przyrostu. U tych roślin nie wykonujemy przycięcia wewnątrz krzewu (np. bukszpan, żywopłot). Krzewy iglaste źle znoszą mocne cięcie do starego drewna (świerki, jodły, cyprysy). Wyjątkiem jest tutaj cis.
Narzędzia do przycinania krzewów
- sekator dwuostrzowy - cienkie pędy i gałązki,
- sekator jednoostrzowy - pędy o twardym drewnie,
- sekator o przedłużonych rękojeściach - grubsze pędy,
- piła „lisi ogon” - grube pędy,
- nożyce żywopłotowe ręczne - żywopłoty o drobnych liściach np. bukszpan.
Jakich krzewów nie przycinać?
Trawy ozdobne
Kiedy przycinać trawy ozdobne?
Trawa pampasowa
CZYTAJ TAKŻE: Przycinanie winorośli i leczenie drzew [VIDEO]
CZYTAJ TAKŻE: Drzewa owocowe muszą być regularnie przycinane