Dobra informacja dla hodowców. Będą zmiany w ekoschemacie dobrostan zwierząt
W ramach ekoschematów rolnicy mogą otrzymywać płatności za praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt.
By je otrzymać, trzeba jednak spełnić określone warunki.
Jednym z nich jest posiadanie certyfikatów QAFP lub QMP. I właśnie tego m.in. dotyczą zmiany, zapisane w nowym rozporządzeniu. Obecnie bowiem - certyfikaty trzeba było posiadać już w dniu składania wniosków. Teraz ma się to zmienić.
Czym są certyfikaty QAFP i QMP?
Przypomnijmy: system QAFP to skrót z angielskiego: Quality Assurance for Food Products. Dotyczy on rolników, którzy wytwarzają produkty przeznaczone bezpośrednio lub po przetworzeniu do spożycia przez ludzi. W praktyce chodzi tych rolników, którzy korzystają z wariantów: dobrostan loch, dobrostan tuczników, dobrostan kurcząt brojlerów, dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
Podobnie jest w przypadku systemu QPM (Quality Meat Program). Rolnik realizujący praktykę podwyższającą poziom dobrostanu zwierząt - utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QMP, musi posiadać stosowny certyfikat. Ten certyfikat dotyczy w praktyce wariantów: dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, dobrostan opasów).
Zmiany w ekoschemacie dobrostan zwierząt. Co zakłada rozporządzenie?
Wcześniejsze ustawodawstwo zakładało, że rolnik może realizować praktyki - jeśli w dniu złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej posiada wymieniony wyżej certyfikat (potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP).
Niestety rodziło to problemy - ponieważ nie każdy rolnik mógł po prostu zdążyć go uzyskać. Stąd zmiany.
W związku z tym, nowe rozporządzenie zakłada wydłużenie terminu - na uzyskanie przez rolnika certyfikatu potwierdzającego, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP lub QMP.
Do kiedy trzeba uzyskać certyfikaty QAFP lub QMP w ramach ekoschematu dobrostanu zwierząt?
W praktyce przesuwa się termin uzyskania zaświadczenia aż do 30 września 2024 r. - w przypadku tego roku, który jest de facto pierwszym - w odniesieniu do nowego wsparcia uczestników systemów QAFP i QMP w ramach kampanii naboru wniosków.
W kolejnych latach termin uzyskania zaświadczenia mijać będzie już 31 lipca.
Wspomniane zmiany pozwolą więc ostatecznie na złożenie wniosku - mimo oczekiwania wciąż na certyfikat QAFP/QMP.
Według wyliczeń ministerstwa, zmiany mogą dotyczyć obecnie ok. 30 tys. rolników.
CZYTAJ TAKŻE: Czy liczba ekoschematów w Polsce może być mniejsza? Czy będą kolejne zmiany?