Zmiana czasu na letni 2025. Czy to już dziś? Śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę. Zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00. Tej nocy śpimy więc o godzinę krócej.
Zmiana czasu na letni 2025
Zmiana czasu z zimowego na letni, inaczej mówiąc z czasu środkowoeuropejskiego na letni środkowoeuropejski przypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Termin ten jest ruchomy. W tym roku będzie to noc z 29 na 30 marca. Powinniśmy wtedy przestawić zegarki do przodu z godziny 2.00 na 3.00. W większości przypadków urządzenia elektroniczne przestawią się automatycznie, część zegarków będziemy jednak musieli ustawić ręcznie. Z powodu letniej zmiany czasu w niedzielę 30 marca będziemy spać o godzinę krócej. Jeśli wstaniemy o godzinie 8 starego czasu, na zegarku będzie już 9. Dzień będzie jednak o godzinę dłuższy, ponieważ później zapadnie zmrok. Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku - w marcu i w październiku.
Czytaj też: Czy będzie druga waloryzacja emerytur w 2025? Ten warunek musi być spełniony
Dlaczego zmieniamy czas na zimowy i letni?
Zmianę czasu na letni po raz pierwszy wprowadzili Niemcy w 1916 roku. Niedługo później zaczęto ją stosować w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Miała ona pozwolić na lepsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędność energii. Dziś, zdaniem ekspertów, zmiana czasu nie wpływa znacząco na oszczędność energii. W Polsce zmianę czasu wprowadzano okresowo kilkukrotnie począwszy od 1919 roku, a od 1977 roku jest stosowana na stałe. We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje wspólna data rozpoczęcia i zakończenia czasu letniego. Zmiana czasu obowiązuje w prawie 70 państwach na świecie.
Jak wpływa na nas zmiana czasu?
Zdaniem krytyków, zmiana czasu powoduje wiele negatywnych skutków. Z badań naukowych wynika, że zmiana czasu zarówno na letni, jak i na zimowy ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przestawianie zegarków o godzinę raz w jedną, raz w drugą stronę powoduje rozregulowanie naszego zegara biologicznego. Wymuszona zmiana czasu dwa razy w roku zaburza nasz rytm dobowy związany z ilością światła dziennego w określonych porach dnia. Skutki zmiany czasu na letni możemy odczuwać bardziej. Konieczność wstawania o godzinę wcześniej często powoduje stres, zmęczenie i problemy z koncentracją. Oprócz wpływu na organizm zmiana czasu powoduje również utrudnienia w działalności przedsiębiorstw i zamieszanie organizacyjne na dworcach i lotniskach.
Czytaj też: Zasiedzenie służebności przesyłu. Ważny wyrok dla właścicieli działek
Kiedy koniec ze zmianą czasu?
Z konsultacji przeprowadzonych przez Komisję Europejską w 2018 roku wynika, że 84 proc. ankietowanych mieszkańców UE chce zniesienia zmian czasu. Podobne zdanie ma większość Polaków. Według badań CBOS z 2019 roku 74 proc. z nas woli pozostać przy czasie letnim. Prace nad zniesieniem zmiany czasu przerwała pandemia. Nie ma też jednomyślności państw członkowskich co do tego, jaki czas zastosować w całej Unii. Polski rząd zabiega o zakończenie stosowania zmiany czasu i pozostanie przy czasie letnim. Chce wykorzystać okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, by wznowić dyskusję w tej sprawie. Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej obecne regulacje mają obowiązywać w krajach członkowskich co najmniej do końca 2026 roku.
Czytaj też: Dodaj do bratków wiosną. Kwiaty pięknie się wybarwią
Kiedy następna zmiana czasu?
Zmiana czasu na zimowy nastąpi w ostatni weekend października 2025 roku, dokładnie w niedzielę 26 października. Cofniemy wtedy zegarki o godzinę, z godziny 3.00 na 2.00. Zmiana czasu będzie nam towarzyszyć co najmniej do końca 2026 roku, a więc kolejne terminy przypadną 29 marca 2026 r. i 25 października 2026 r.
- Tagi:
- zmiana czasu
- czas letni