Tego lepiej nie sadzić obok hortensji. Sąsiedztwo zalecane i niewskazane
![](/media/cache/da/b0/dab0871d77495a53845293c89b02e51e.jpg)
Gatunki hortensji mogą lekko różnić się pod kątem wymagań, ale pewne cechy pozostają wspólne. Optymalna gleba dla hortensji powinna być lekko kwaśna, żyzna i przepuszczalna. Roślina nie przepada za podłożem zasadowym. Większość gatunków najlepiej poradzi sobie w półcieniu. Stanowisko słoneczne jest z kolei polecane m.in. dla okazałej hortensji bukietowej. Zalecane jest unikanie sadzenia tych roślin w miejscach mocno zacienionych. Hortensje zmarnieją, jeśli doprowadzi się je do przesuszenia – szczególnie w okresie letnim, na stanowisku mocno nasłonecznionym.
Czytaj też: Marzysz o kwitnących hortensjach? Musisz dbać o nie również zimą
Jak dobrać idealne sąsiedztwo dla hortensji?
Przed skomponowaniem roślin na rabatę można określić konkretny kierunek wyboru. Rośliny, które planujemy posadzić obok hortensji, można dobierać m.in.:
- na zasadzie podobieństwa warunków glebowych, nasłonecznienia i zapotrzebowania na składniki odżywcze,
- na zasadzie kontrastu – kolorystycznego, rozmiarów, kształtów geometrycznych (liście, kwiaty),
- według kolejności kwitnienia – aby kolejne elementy rabaty kwitły naprzemiennie,
- według podobnych rozmiarów,
- do pokrycia podłoża i zamaskowania łodyg hortensji.
Czytaj też: Kiedy wykonać wiosenne wapnowanie gleby? Warto to dobrze zaplanować
Trawy ozdobne i hortensja. Para idealna?
Jednym z najczęściej wybieranych zestawień jest połączenie hortensji z różnymi gatunkami traw ozdobnych. Trawy są idealnym tłem do wyeksponowania gatunków hortensji o dużych, okrągłych kwiatostanach. Lista odmian traw, które można posadzić z hortensjami, jest bardzo długa. Warto przetestować różne rozwiązania, dobierając trawy wysokie lub niskie, które sprawdzą się do maskowania podłoża. Jako sąsiedztwo hortensji można wybrać m.in.:
- ostnicę,
- kłosówkę,
- miskanty,
- kostrzewy,
- turzycę,
- rozplenicę,
- wydmuchrzycę piaskową,
- śmiałka darniowego.
Należy unikać zestawień gatunków, które nie sprawdzą się pod kątem osiąganych rozmiarów - tu np. niższe odmiany hortensji w połączeniu z wysokimi, bujnymi trawami ozdobnymi.
Czytaj też: Wybrano trującą roślinę 2025. Jej nasiona to popularna przekąska, także w Polsce
Hortensje w sąsiedztwie krzewów
Kolejnym, wdzięcznym wizualnie połączeniem jest zestaw typu “hortensja plus krzew”. Do klasycznych połączeń należy zestawienie hortensji z krzewami różanymi. Te można dobierać na zasadzie kolorystycznej lub – co istotne – pod kątem podobnych wymagań uprawnych. Ciekawym dodatkiem do okazałej hortensji ogrodowej mogą okazać się niższe odmiany róż. Kolejne, klasyczne sąsiedztwo dla hortensji to azalie. Ten zestaw ma wiele plusów. Kluczowy to podobne preferencje co do warunków uprawy - kwaśna gleba, półcień, regularność podlewania. Barwne skupiska kwiatów azalii będą estetycznie komponować się z kwiatostanami hortensji. Równie korzystnym sąsiedztwem dla hortensji będą krzewy preferujące stanowiska zacienione. Tu sprawdzi się m.in. ostrokrzew, dereń biały lub bukszpan.
Podłoże zielone lub kolorowe
Ciekawym pomysłem na mocniejsze wyeksponowanie hortensji jest dobranie roślin płożących. Dobrym przykładem będzie bluszcz pospolity, który ładnie przykryje podłoże pod hortensjami. Idealnie sprawdzą się również różne odmiany funkii. Kolejne, popularne połączenie to rabata z hortensją i roślinami cebulowymi, które kwitną wczesną wiosną. Tu sprawdzą się m.in. narcyzy, hiacynty, szafirki i tulipany. Gdy kwiaty przekwitną - pozostawiając duże, zielone liście - hortensja rozpocznie swój sezon kwitnienia. Do wystroju podłoża pod wysokimi odmianami hortensji można także wykorzystać m.in. szałwię, lewkonię, rozchodniki. Jeszcze inna, ciekawa opcja to zestawienie hortensji - umieszczonej w centrum rabaty – z obrzeżem porośniętym paprociami lub piwoniami.
Czytaj też: Masz agrest w ogrodzie? Ten zabieg dobrze wykonać w lutym
Tych roślin nie warto sadzić z hortensją
Bezpośrednie sąsiedztwo hortensji nie będzie dobre dla roślin niskich, delikatnych, łatwo ginących pod gąszczem liści i łodyg. Nie zaleca się łączenia hortensji z roślinami, które mają niższe wymagania odnośnie ilości wody. W tej kategorii mieści się m.in. lawenda i tymianek. Te popularne zioła preferują dobrze przesuszoną, piaszczystą glebę - sąsiedztwo hortensji nie będzie wskazane. Podobnie w przypadku nagietków, które wymagają słonecznego stanowiska i suchego podłoża.
Opinie na temat sąsiedztwa hortensji i drzew są podzielone. Takie zestawienie może być atrakcyjne wizualnie, ale warto upewnić się, jakie wymagania uprawy ma dany gatunek drzewa. Przykładowo, nie zaleca się sadzenia hortensji w pobliżu bzów - obydwie rośliny będą mocno konkurować o składniki odżywcze.
- Tagi:
- hortensja
- trawy ozdobne
- ogród