Wysmukła ozdoba znana z ogródków naszych babć. Dorasta nawet do 2 metrów

Ostróżki są kojarzone z tradycyjnymi ogrodami naszych babć. Te wyniosłe byliny wymiarami i pokrojem mogą przypominać m.in. dziewanny. Na rynku dostępne są odmiany o rozmaitych barwach kwiatów, od ciemnofioletowych po białe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Liście ogórków żółkną? Działaj, zanim będzie za późno
Co warto wiedzieć o ostróżce ogrodowej?
Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) należy do rodziny jaskrowatych, a jej ojczyzną jest Azja i wschód Europy. W Polsce dziko rosnące ostróżki można spotkać m.in. na tatrzańskich, bieszczadzkich i sudeckich szlakach.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rośliny jest wysoki pokrój. W zależności od odmiany ostróżki mogą dorastać nawet do 1,80-2 metrów wysokości. W przypadku odmian wysokich konieczne jest zastosowanie podpórek. Ostróżki ogrodowe rozmnaża się z nasion lub poprzez podział kępy.
Długa, wysoka łodyga byliny jest porośnięta ząbkowanymi liśćmi. Kwiatostan ma formę długiego, gęstego grona, składającego się z pięciopłatkowych kwiatów. W naturalnym środowisku najczęściej można spotkać ostróżki o niebieskich lub jasnofioletowych kwiatach. Na rynku dostępne są ciekawe kolorystycznie wersje mieszańców: wnętrze kwiatów ma zazwyczaj inny kolor niż płatki.
Czytaj też: Jak dbać o pietruszkę w lipcu? Pamiętaj o tych trzech krokach
Idealne stanowisko dla ostróżki ogrodowej
Na bujność kwitnienia wpływa przede wszystkim poziom nasłonecznienia. Ostróżki ogrodowe lubią ciepłe, zaciszne stanowiska. Najlepiej rosną na glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Aby zdrowo i bujnie się rozwijać potrzebują także dość dużo wilgoci i składników odżywczych. Podlewanie powinno być bardziej intensywne w okresie suszy.
Od czasu do czasu przyda się także dawka nawozu. Podłoże pod ostróżki warto wzmocnić kompostem jeszcze przed posadzeniem roślin do gruntu. W trakcie okresu wegetacyjnego można stosować co 2-3 tygodnie nawozy mineralne do roślin kwitnących. Inna opcja to jednorazowe odżywienie roślin wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym.
O czym należy pamiętać uprawiając ostróżkę ogrodową?
Odmiany ostróżek osiągające powyżej 1 m wysokości wymagają stosowania podpórek. W trakcie intensywnego wzrostu może zdarzyć się, że łodyga obciążona kwiatami ulegnie wyłamaniu. Przyda się także regularne odchwaszczanie i monitoring szkodników. W ostróżkach szczególnie lubują się m.in. ślimaki.
Gdy roślina przekwitła, warto ją lekko przyciąć. Dzięki temu zabiegowi jest szansa na ponowne kwitnienie w sezonie jesiennym. Warto również pamiętać, że ostróżki kwitną dopiero w drugim roku po posadzeniu.
Dostępne w Polsce odmiany ostróżek ogrodowych są odporne na mrozy. Pomimo tego dodatkową ochronę (np. z agrowłókniny lub kopca z igliwia) warto zapewnić młodym sadzonkom.
Czytaj też: Te kwiaty będą zdobić twój ogród przez lata. Pięć najlepszych gatunków
Wyniosłe królowe rabat. Z czym komponować ostróżki?
Ze względu na charakterystyczny, wysmukły pokrój ostróżki mają potencjał do zdominowania większości rabat. Można to wykorzystać na wiele sposobów komponując letnią rabatę m.in.:
- na zasadzie podobnej kolorystyki – z różnymi odmianami szałwii, kocimiętki lub lawendy,
- na zasadzie odmiennej kolorystyki np. z kwiatami o barwie intensywnie czerwonej – ciekawe połączenie można uzyskać z niskimi różami, piwoniami lub jeżówkami,
- z różnokolorowych odmian ostróżki – w skład przykładowego zestawu może wchodzić m.in. odmiana Magic Deep Rose (różowa), Sweet Sensation (fioletowa), Blue Bird (niebieska) i Galahad (biała).
Ostróżki ogrodowe sprawdzą się także jako rośliny uprawiane w donicach. Kwiatostany rozwinięte do połowy (niższych odmian rośliny) można ścinać na bukiety.