Urocze kwiaty, które możesz wysiać jeszcze teraz. Będą zdobiły ogród do jesieni

Stokrotka pospolita (Bellis perennis) jest rośliną z rodziny astrowatych występującą w wielu odmianach. Rośnie powszechnie w ogrodach i parkach, a także na łąkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stokrotki pospolite: Co to za rośliny? Gdzie warto je siać?
Stokrotki pospolite są roślinami zielnymi z krótkimi rozłogami. Mogą dorastać do wysokości 20 cm. Ich najbardziej charakterystycznymi elementami są kolorowe koszyczki kwiatostanowe osiągające średnicę ok. 2 cm. Mają najczęściej kolor biały, różowy lub czerwony.
Stokrotki pospolite cenione są przez ogrodników za prostotę swojego wyglądu połączoną z lekkością i szerokim wyborem kolorów. Jednak to właśnie z racji swojej skromności kwiaty te bywają przez część osób niemal niezauważane i niezbyt chętnie sadzone w ogrodach.Tymczasem mogą one nadać każdej przestrzeni odrobinę koloru. Idealnie wpasowują się klimat wiejskich i naturalistycznych ogrodów. Doskonale prezentują się na obwódce rabatowej lub w jej środku w towarzystwie innych, wyższych od siebie roślin, a także na skalniakach. Ponadto mogą być sadzone również w donicach i skrzynkach, aby w tej formie zdobić balkony czy tarasy.
Stokrotki pospolite nie tyko jednak ładnie wyglądają, ale również przyciągają do ogrodu pożyteczne owady zapylające takie jak pszczoły i motyle.
Czytaj też: Hortensja już ci się znudziła? Ta roślina szybko rośnie i kwitnie całe lato
Uprawa i pielęgnacja stokrotek pospolitych
Stokrotki pospolite są łatwe w uprawie. Ponadto dobrze radzą sobie nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz są odporne na choroby i szkodniki. Z tego względu są polecane początkującym ogrodnikom.
Rośliny te preferują ciepłe, słoneczne i zaciszne stanowiska. Mogą być uprawiane także w półcieniu, jednak wówczas ich kwitnienie może być mniej obfite. Najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej i delikatnie wilgotnej glebie o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego.
Czytaj też: Wysiej warzywa na poplon w lipcu. Jesienią będziesz mieć świeże zbiory
Nie należy dopuścić do zastojów wody w podłożu. Ilość wody i częstotliwość podlewania w przypadku stokrotek pospolitych należy zawsze dostosować do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. W okresach upalnych i suchych rośliny mogą potrzebować obfitego podlewania nawet 2-3 razy w tygodniu.
Aby stokrotki pospolite szybciej rosły i intensywniej kwitły, warto zasilać je raz na 3-4 tygodnie za pomocą nawozów wieloskładnikowych. Poza podlewaniem i nawożeniem nie powinno się zapominać również o odchwaszczaniu podłoża wokół kwiatów.
Stokrotki pospolite można siać jeszcze w lipcu
Stokrotki pospolite można wysiewać do gruntu dopiero wówczas, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 20 stopni Celsjusza. Rośliny te do kiełkowania potrzebują bowiem wysokich temperatur. Siew możliwy jest więc zazwyczaj dopiero w czerwcu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stokrotki pospolite siać jeszcze w lipcu. Dzięki nagrzanej glebie, wysokim temperaturom powietrza i dużemu nasłonecznieniu rośliny szybko wykiełkują. Ich kwiaty mogą natomiast cieszyć oczy nawet do późnej jesieni, wprowadzając do coraz bardziej już wówczas sennego ogrodu ożywcze kolory.
Aby jednak było to możliwe, przed sianiem należy odpowiednio przygotować stanowisko. Powinno zostać ono dokładnie oczyszczone z chwastów. W przeciwnym wypadku młode siewki stokrotki pospolitej mogą przegrać z nimi konkurencję o dostęp do światła i składników odżywczych.
Czytaj też: Uprawiasz paprykę w ogrodzie? W lipcu te trzy zasady są kluczowe
- Tagi:
- lato
- ogród
- stokrotki pospolite