To jeden z najpiękniejszych kwiatów na Ziemi. Jej intensywny zapach zachwyca

Plumeria, znana też jako frangipani lub kwiat Lei, w naturze rośnie głównie w Ameryce Środkowej, Meksyku, Karaibach i w części Ameryki Południowej. Spotkać ją można również na Hawajach, gdzie chętnie sadzi się ją w ogrodach i parkach. Na Hawajach kwiaty plumerii używane są również do wykonywania charakterystycznych dla tego regionu świata wieńców i girland nazywanych Lei. Plumeria wykorzystywana jest również w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym – ekstrakt pozyskiwany z jej płatków jest cenionym składnikiem perfum, wód toaletowych, olejków itp. W naturze plumeria to sięgające ok. 10 m drzewo z parasolowatą koroną lub rozległy krzew.
Czytaj też: Chcesz odgrodzić się od wzroku sąsiadów? Ta roślina rośnie błyskawicznie
Uprawa plumerii w Polsce
Dzięki wysiłkom ogrodników powstały nowe odmiany plumerii, które można uprawiać w nieco chłodniejszym klimacie. W ten sposób roślina ta pojawiła się również w Polsce. W naszych warunkach rośnie jako roślina doniczkowa. Wiosną i latem, jeśli mamy odpowiednie miejsce (tzn. dobrze nasłonecznione, ciepłe i zaciszne), można ją wystawić na taras lub do ogrodu, a nawet zakopać wraz z donicą do ziemi. Przed końcem sezonu, gdy temperatury, gdy pojawi się ryzyko, że temperatura spadnie poniżej 10 st. C, plumeria powinna być zabrana z powrotem do miejsca, gdzie jest cieplej.
Jak wyglądają plumerie uprawiane w Polsce?
W polskim klimacie plumerie nie osiągają takich rozmiarów jak w naturze. Zwykle mają od ok. 50 cm do 2 metrów. Mogą mieć krzaczasty lub drzewkowaty kształt. Miłośników egzotycznych roślin powinno jednak ucieszyć, że kwiaty plumerii doniczkowych zachowują swój charakterystyczny wygląd i zapach. Mają po pięć lekko podwiniętych płatków o woskowej strukturze, które wyglądem przypominają małe wiatraczki. Ich barwa zależy od odmiany (popularne są plumerie białe, żółte, różowe, czerwone; niekiedy mają kontrastowe środki). Popularne odmiany plumerii to:
- Plumeria rubra – najczęściej spotykana, kwitnie w różnych odcieniach czerwieni, różu i żółci.
- Plumeria obtusa – ma ciemniejsze, bardziej błyszczące liście i kwiaty o białych płatkach i złocistym środku.
- Plumeria alba – o śnieżnobiałych kwiatach z żółtym środkiem.
W polskich sklepach ogrodniczych plumerie najczęściej sprzedawane są w formie ukorzenionych pędów mających ok. 20-30 cm wysokości. Trafić można również na oferty nasion.
Czytaj też: Storczyk nie kwitnie? Spróbuj tej naturalnej odżywki, a obsypie się kwiatami
Jakie warunki trzeba zapewnić plumerii?
Aby plumeria dobrze rosła i obficie kwitła, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Wymaga stanowiska jasnego i słonecznego, gdzie wiosną i latem panuje temperatura w okolicach 20–30 st. C. Po sezonie przechodzi w stan spoczynku i zazwyczaj zrzuca liście – to naturalny proces, nie oznacza choroby. W tym okresie nie powinna przebywać w temperaturze niższej niż 10 st. C.
Plumeria lubi dobrze przepuszczalne podłoża – ogrodnicy zalecają mieszankę ziemi do kaktusów i perlitu lub piasku. Podlewanie powinno być umiarkowane, roślinę zasilamy wodą dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Zimą podlewanie ograniczamy do minimum. Wiosną i latem plumerię można zasilać nawozem do kwiatów kwitnących (co ok. dwa tygodnie). W okresie spoczynku wstrzymujemy się z nawożeniem. Warto też pamiętać, że roślina ta niezbyt dobrze znosi przycinanie, więc nie powinno się tego zbyt robić często. Najlepszą porą na wykonanie tego zabiegu jest wiosna. Wtedy pobudzi on roślinę do krzewienia.