Te krzewy kwitną od wiosny do jesieni. Są idealne dla początkujących ogrodników

Długo kwitnące krzewy przyciągają do ogrodu pożyteczne owady, a jednocześnie stanowią miłą dla oka dekorację. Można wykorzystać je jako żywopłoty, solitery lub zestawić z innymi roślinami. Krzewy mają gęste liście i bujne kwiaty w wielu kolorach, dzięki czemu zwracają na siebie uwagę. Poza tym z reguły są łatwiejsze w uprawie niż typowe kwiaty. Na co można się zdecydować?
Czytaj też: Niecierpek będzie hitem tej wiosny. Wysiej go na początku kwietnia
Hortensja ogrodowa
Zestawienie otwiera niezwykle popularna hortensja ogrodowa. Krzew wyróżnia się bujnymi i kolorowy kwiatostanami. Okres kwitnienia rozpoczyna się późną wiosną i trwa aż do jesieni. Hortensja dorasta do około 1,5 m wysokości. Jej kolor zależy w dużym stopniu od pH gleby. W przypadku bardzo kwaśnego podłoża o pH poniżej 5,0 można doczekać się niebieskich kwiatów. Hortensja występuje także w kolorze białym, różowym i odcieniach fioletu. Kwiaty rozwijają się na końcach zeszłorocznych pędów.
Roślina preferuje lekko zacienione lub półcieniste stanowisko z lekką, przepuszczalną i żyzną glebą, najlepiej o kwaśnym pH. Po przekwitnięciu kwiatostany nadal pozostają na roślinie, więc prezentuje się ona atrakcyjnie nawet w okresie zimowym. Hortensję ogrodową można z powodzeniem uprawiać na balkonie, tarasie oraz w ogrodzie. Będzie ładnie prezentować się obok altanek, w rabatach oraz posadzona w kępie. Roślina wymaga regularnego podlewania, ponieważ silnie odczuwa suszę.
Czytaj też: Zasiej tak cukinię, a zbiory będą szybsze. O czym jeszcze musisz wiedzieć?
Powojnik wielkokwiatowy (Clematis)
Powojnik należy do grupy pnących krzewów. Najlepiej prezentuje się, gdy obsadzimy nim podpory, pergole lub altanę. Roślina kwitnie bardzo bujnie od maja, niekiedy nawet do października. Kwiaty są duże i występują w różnych kolorach. Clematis szybko się rozrasta i może osiągnąć wysokość nawet 3 m. To jeden z najbardziej cenionych gatunków. Powojniki można uprawiać w gruncie lub w pojemniku. Ważne, aby w pobliżu znajdowała się podpora, po której pnącze będzie mogło się piąć.
Jakie warunki trzeba zapewnić roślinie? Powojniki wielkokwiatowe potrzebują żyznego i próchnicznego podłoża o pH między 6 a 7. Potrzebują też dużo słońca, dlatego najlepiej posadzić je po południowej stronie. Poza tym wymagają dość intensywnego cięcia na wiosnę. Dzięki temu zabiegowi roślina wzmacnia się i bujniej kwitnie.
Pięciornik krzewiasty
Kolejną propozycją jest pięciornik krzewiasty, bardzo popularny nie tylko w nasadzeniach ogrodowych, ale również miejskich. Roślina kwitnie od maja do października. Ma delikatne kwiaty o średnicy 2-3 cm. Występują one w kolorze żółtym, białym, różowym lub czerwonym. Krzew kwitnie bardzo obficie, a przy tym nie sprawia problemów w uprawie. Dorasta do około 1,5 m. Roślina pięknie prezentuje się zarówno pojedynczo, jak i w grupie, zwłaszcza w połączeniu z różami i słonecznikami. Można sadzić ją w gruncie oraz w donicach.
Pięciornik krzewiasty preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Można posadzić go zarówno na kwaśnym, jak i zasadowym podłożu. Gleba powinna być żyzna i lekko wilgotna. Roślina jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, choroby oraz suszę. Warto przyciąć ją na wiosnę o około 20 cm, aby uzyskać ładny pokrój i zwiększyć kwitnienie.
Czytaj też: Podsyp tulipany, a będą dłużej kwitły. Najważniejsze zasady uprawy
Róże okrywowe
Do tej grupy róż zaliczają się zarówno niskie krzewy płożące, jak i wysokie odmiany o dużych rozmiarach. Ich wspólną cechą jest silne krzewienie, gęste ulistnienie i długa żywotność. Róże okrywowe zaczynają kwitnąć w czerwcu i utrzymują kwiaty aż do nadejścia pierwszych przymrozków. Są one drobne lub średniej wielkości. Roślina jest odporna na mróz, szkodniki i choroby. Odmiana płożąca dorasta do około 1,2 m.
Jeśli chodzi o wymagania, wszystko zależy od konkretnej odmiany. Róże dobrze rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, zarówno na słonecznym, jak i nieco zacienionym stanowisku. Tolerują pH podłoża od lekko kwaśnego do zasadowego. W okresie wiosennym należy wyciąć martwe i zbyt cienkie pędy. Jako rośliny okrywowe, rabatowe i do pojemników szczególnie polecane są odmiany „Fairy Dance”, „White Fairy” oraz „The Fairy”.
Róża okrywowa bardzo dobrze sprawdzi się nawet w małym ogrodzie. Będzie doskonale prezentować się na skarpie, zwłaszcza jeśli wybierzemy odmianę o długich płożących pędach. Mniejsze odmiany można z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasie lub balkonie.
Czytaj też: Szybko rosną i są łatwe w uprawie. 4 propozycje krzewów dla niecierpliwych