Ta odmiana magnolii pozostaje zielona przez cały rok i długo kwitnie

Magnolia wielkokwiatowa, zwana także zimozieloną, to jak dotąd raczej rzadko spotykana w polskich ogrodach odmiana magnolii. Ma wiele zalet, które wyróżniają ją na tle innych drzewek ozdobnych. Przede wszystkim jej wyjątkowo dekoracyjne, soczyście zielone liście nie opadają na zimę, dzięki czemu ozdabia ogród przez cały rok.
Czytaj też: Brat bliźniak bukszpanu. Odporny na ćmę bukszpanową, idealny na żywopłot
Czym charakteryzuje się magnolia wielkokwiatowa?
Magnolia wielkokwiatowa (magnolia grandiflora) pochodzi z Ameryki Północnej. Bardzo dobrze czuje się także w Polskim klimacie i coraz częściej można ją zobaczyć w ogrodach w naszym kraju. To ozdobne drzewko dorasta do około 6 metrów wysokości. Ma gęstą koronę, którą zdobią duże, ciemnozielone, lśniące liście.
Drzewko prezentuje się bardzo elegancko. Wiosną pojawiają się na nim duże, białe kwiaty, które mają około 15-25 cm średnicy. Urzekają one nie tylko wyjątkowym wyglądem. Kwiaty magnolii mają piękny, lekko cytrynowy zapach. Kwitną zwykle od maja do końca czerwca, a czasem jeszcze w lipcu.
Jakich warunków wymaga magnolia wielkokwiatowa?
Magnolię wielkokwiatową najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste i osłonięte od silnego wiatru. Roślina ta preferuje gleby lekko kwaśne. Ziemia powinno być przepuszczalna, żyzna i próchnicza. Należy zapewnić jej stale lekko wilgotne podłoże, nie dopuszczając ani do zbytniego przesuszenia, ani do zalegania wody w gruncie.
Jak pielęgnować magnolię wielkokwiatową?
Magnolia wielkokwiatowa jest rośliną mrozoodporną, powinna znieść temperatury do około -20 stopni Celsjusza. Ze względu na płytki system korzeniowy, młode drzewka wymagają jednak zabezpieczenia włókniną albo słomą. W przypadku magnolii zalecane jest także ściółkowanie korą drzewną
Wzrost i kwitnienie magnolii wspomoże regularne dostarczanie składników odżywczych. Skuteczne będą nawozy wieloskładnikowe przeznaczone specjalnie do magnolii. Wiosną zastosować można również kompost lub obornik granulowany. Nie zaleca się jednak przekopywania ziemi wokół magnolii, by nie uszkodzić jej delikatnych korzeni.
Czytaj też: Fioletowy dywan w ogrodzie. Co zrobić, by zakwitł dwa razy w sezonie?