Susza, opady, przymrozki? Prognoza długoterminowa IMGW na maj 2025

Jak podaje IMGW, kwiecień zapisał się jako miesiąc suchy, podobnie jak marzec. Zdaniem synoptyków niski poziom opadów w ciągu ostatnich, dwóch miesięcy może być złym prognostykiem na kolejne tygodnie. Susza jest obecnie najmocniej odczuwalna głównie w północnej i centralnej Polsce. Co pokazują aktualne prognozy pogody?
Czytaj też: Pogoda szykuje kilka niespodzianek na majówkę. Najnowsza prognoza IMGW
Zimny początek maja
Druga połowa długiego, majowego weekendu może zaskoczyć odczuwalnym ochłodzeniem. Pojawią się także opady. Według prognoz długoterminowych wyraźnie chłodny będzie także co najmniej pierwszy tydzień maja. W okresie od 5 do 11 maja na przeważającym obszarze Polski prognozowane są średnie temperatury na poziomie do ok. 12 stopni Celsjusza. Według prognoz w ciągu tego tygodnia słupki rtęci mogą pokazać maksymalnie ok. 16 stopni Celsjusza – w centrum, na zachodzie i na południu kraju.
Dla całego tygodnia od 5 do 11 maja prognozuje się średnie temperatury poniżej normy. Co to oznacza? Prognozowany okres będzie chłodniejszy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych tygodni w latach 1991-2020. Kolejne tygodnie przyniosą jednak powolne, ale wyraźne ocieplenie z kumulacją na przełomie maja i czerwca.
Jakich temperatur spodziewać się w maju?
Według prognoz długoterminowych maj raczej nie zaskoczy dużymi skokami temperatur. Od 12 maja do 18 maja prognozuje się średnie temperatury powietrza w zakresie od 12 stopni (nad morzem, Suwalszczyzna, Podhale) do ok. 15 stopni Celsjusza (Mazowsze, centrum, Małopolska, Śląsk). W okresie od 19 maja aż do końca miesiąca przewiduje się kolejny etap ocieplenia. Średnia temperatura powietrza wzrośnie w tym czasie o ok. 2-3 stopnie Celsjusza (w porównaniu z poprzednim tygodniem). Termometry mogą pokazać maksymalnie nawet do 20-21 stopni, a odczuwalne ciepło prognozuje się na przeważającym obszarze Polski. Zgodnie z prognozami wysokie temperatury powinny utrzymać się także w pierwszym tygodniu czerwca.
Maj z opadami w normie? Więcej deszczu pod koniec miesiąca
Według danych IMGW na pierwszą połowę maja prognozuje się sumy opadów w normie. Niektóre obszary Polski zostaną jednak dotknięte wyraźnym niedoborem opadów. Sumy opadów poniżej normy przewiduje się w maju m.in. dla woj. łódzkiego (początek maja) oraz woj. pomorskiego i woj. podlaskiego (12-18 maja). W drugiej połowie miesiąca suma opadów poniżej normy prognozowana jest wstępnie także dla terenów podgórskich (Podhale). Na pierwszą połowę maja prognozuje się dość niskie, tygodniowe sumy opadów atmosferycznych (z wykluczeniem terenów górskich): maks. do ok. 14 mm na południu Polski (5-11 maja).
Większa szansa na opady pojawi się w drugiej połowie miesiąca, głównie dla południa kraju. Od 19 maja do 1 czerwca na przeważającym obszarze Polski wysoko (ok. 60-77 proc.) oceniono prawdopodobieństwo sumy tygodniowych opadów powyżej 10 mm. Według wstępnych prognoz mokry może być także początek czerwca. Na precyzyjne dane należy jednak jeszcze poczekać. Jak podkreśla IMGW, prognozy długoterminowe są obarczone dużym poziomem niepewności i mają charakter orientacyjny.
Czytaj też: To najlepszy czas na sadzenie cukinii. Trzeba pamiętać o kilku zasadach