Zadbaj o swoje zdrowie - wcześnie wykryty rak piersi jest w pełni wyleczalny!
Rak piersi to najczęstszy nowotwór na świecie. Badajmy się, dbajmy o swoje zdrowie, zanim będzie za późno...
Patrząc na ilość zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet, widzimy, że rak piersi znajduje się na pierwszym miejscu zarówno w Polsce, jak i na świecie. W Polsce odnotowujemy około dwudziestu tysięcy zachorowań rocznie. Ta liczba z roku na rok rośnie. Rokowania zależą od tego, z jakim podtypem raka piersi mamy do czynienia.
W czasie pandemii mniej kobiet zgłaszało się na badania. Było to spowodowane obawą przed infekcją, ale skutkiem tego jest więcej rozpoznań przypadków choroby w wyższym stopniu zaawansowania. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty daje nam możliwości całkowitego wyleczenia.
1 spośród 8 kobiet zachoruje na raka piersi.
Podstawowe czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi:
- płeć (trzeba zaznaczyć, że mężczyźni także chorują - w Polsce to ok. 120 przypadków rocznie)
- wiek (średni wiek w momencie diagnozy - 62 lata),
- występowanie nowotworów piersi w rodzinie, obciążenie mutacją genów BRCA1 i BRCA2,
- wczesne wystąpienie miesiączki (poniżej 12. roku życia) i późna menopauza (powyżej 55. roku życia),
- tryb życia: otyłość, brak aktywności fizycznej i nadużywanie alkoholu.
Metody diagnostyczne
Pierwszą z metod jest samokontrola (większość pacjentek sama wykrywa guza) lub badanie przez lekarza specjalistę - ginekologa.
- U młodszych kobiet mamy do czynienia z bardziej gruczołową budową piersi, wykonujemy więc rezonans i ultrasonografię. Kolejną możliwością jest badanie mammograficzne
- mówi dr n. med. Joanna Streb z Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Onkologii Klinicznej.
- Jeśli natomiast pojawi się jakaś zmiana, to przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że może to być zmiana łagodna o charakterze mastopatycznym lub gruczolakowłókniak. W celu potwierdzenia diagnozy wykonujemy biopsję, która w badaniu histopatologicznym daje nam odpowiedź na pytanie o rodzaj, podtyp i status receptorowy raka.
Rak potrójnie ujemny - szybko się rozwija
Rak potrójnie ujemny dotyka najczęściej młodszych kobiet, szybciej się rozwija i jest przeważnie związany z mutacją BRCA1 i BRCA2. Stanowi od 10% do 15% wszystkich raków piersi, więc nie występuje często, ale rokowanie w jego przypadku jest gorsze.
- Pacjentki trafiają do nas z chorobą w drugim lub trzecim stopniu zaawansowania, a w raku potrójnie ujemnym nie możemy, niestety, zastosować leczenia hormonalnego, więc pozostaje nam chemioterapia. Aż 18% kobiet z diagnozą raka piersi potrójnie ujemnego trafia do lekarzy z chorobą w stadium rozsiewu
- podkreśla specjalistka.
W raku potrójnie ujemnym jedyną opcją leczenia jest chemioterapia. Jest to rak, który rozwija się szybko.
Obecność mutacji BRCA1 i 2 zwiększa ryzyko, ale nie oznacza, że się na pewno zachoruje. Natomiast jeśli w rodzinie pacjentki wystąpił rak piersi lub rak jajnika, warto zrobić badania genetyczne. One pokażą, czy mamy do czynienia z obciążeniem i ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu.
Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym większe szanse wyleczenia.
Kobiety wciąż niechętnie zgłaszają się na badania profilaktyczne. Żeby te badania odniosły efekt w postaci obniżenia wskaźnika umieralności, powinno zbadać się ponad 70% zdrowych kobiet. Przed pandemią było to w Polsce 40%, a teraz jest jeszcze mniej!
Wcześnie wykryty rak piersi jest w pełni wyleczalny. Raka rozsianego możemy leczyć, ale wyleczyć go się, niestety, nie da.