Podsyp tulipany, a będą dłużej kwitły. Najważniejsze zasady uprawy

Tulipany mają 120 gatunków i co najmniej 15 tys. odmian uprawnych. Nic dziwnego, że są tak popularne. Wiosną zdobią ogródki, skwery, parki i domy, doskonale prezentując się także w wazonie. Ich uprawa nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o ich nawożeniu. Dlaczego to tak ważne? Z racji tego, że sadzi się je jesienią, wykorzystują dużo energii, by przetrwać zimę. Warto je wzmacniać, by mogły nie tylko pięknie zakwitnąć, lecz bezproblemowo przezimować.
Czytaj też: Jak zabezpieczyć borówkę amerykańską przed przymrozkami? Zastosuj te zabiegi
Warunki uprawy tulipanów
Tulipany lubią słoneczne stanowiska, choć powinny kwitnąć także, gdy pada na nie lekki półcień. Nie lubią przeciągów, więc konieczne jest wybranie miejsca raczej zacisznego. Niektóre odmiany są wysokie i tym bardziej narażone na działanie wiatru, warto więc je od niego osłaniać.
Aby kwiaty prawidłowo rosły, konieczna jest gleba bogata w próchnicę. Powinna być również żyzna oraz przepuszczalna. Najlepiej radzą sobie w glebie o pH zasadowym lub obojętnym. Co istotne, kwiaty te nie lubią zbitej ziemi. Zanim się je posadzi, należy ją zmieszać na przykład z piaskiem. Podłoże można też zmieszać z kompostem.
Kiedy nawozić tulipany?
W przypadku, gdy przed zasadzeniem tulipanów ziemia została zasilona kompostem, nie jest konieczne jej wiosenne nawożenie, ponieważ zazwyczaj kwiaty dobrze sobie radzą i pięknie kwitną. Roślinom jednak należy się przyglądać, a w przypadku niedoborów odżywić je odpowiednimi nawozami. Należy tego dokonać, gdy pojawią się liście, a następnie pąk.
Czytaj też: Ten hit PRL-u pięknie pachnie wanilią. Ostatni dzwonek na wysiew
Czym nawozić tulipany?
Zarówno przed posadzeniem tulipanów, jak i w późniejszych fazach rozwoju można zasilać glebę organicznymi nawozami – na przykład kompostem lub przekompostowanym obornikiem, czyli takim, który został przykryty kompostem i w tej formie „leżakował” nawet rok.
Czytaj też: 5 kwiatów ogrodowych, które można sadzić w kwietniu. Wyglądają zachwycająco
Warto też rozważyć specjalnie przeznaczone do kwiatów wyrastających z cebulek nawozów mineralnych. Tulipany potrzebują bowiem głównie trzech składników, czyli azotu, fosforu oraz potasu. Należy dbać o to, by roślinie dostarczane były wszystkie z nich, ponieważ służą do różnych celów, ale razem są najskuteczniejsze. Aby używać ich prawidłowo, nie przesadzać, korzystać z odpowiednich proporcji, trzeba działać dokładnie tak, jak radzą producenci nabywanych nawozów.
Dzięki zasilaniu azotem roślina będzie szybciej rosła, szczególnie jej zielone części. Dlatego też nie zaleca się stosowania nawozów z tym składnikiem po końcu lipca – aby nie pobudzać tulipanów do wzrostu, gdy powinny magazynować energię na przezimowanie. Potas działa pozytywnie na korzenie kwiatów, a także zwiększają ich odporność. Fosfor służy lepszemu kwitnieniu.
Czytaj też: Przygotuj w proporcji 1:10 i podlej czosnek. Zbierzesz obfite plony