Maszynka do mięsa - jak wybrać najlepszą?
Mimo coraz ciekawszych i bardziej zaawansowanych możliwości, jakie dają nam roboty kuchenne i malaksery, maszynka do mięsa nadal stanowi sprzęt nieodzowny w kulinarnych działaniach. W zależności od potrzeb zdecydować się można na model bardzo prosty lub zaawansowany, którego funkcje znacznie wykraczają poza rozdrobnienie kawałka wieprzowiny na kotlety. Na co zwracać uwagę, szukając maszynki idealnej? Które funkcje mają podstawowe znaczenie, a które uznać można za fakultatywne? Podpowiadamy.
1. Maszynka do mięsa - rodzaje
2. Parametry
3. Funkcje, przystawki i nakładki
Współczesne maszynki do mięsa niewiele wspólnego mają z dawnymi, żeliwnymi konstrukcjami. Są lekkie, atrakcyjne wizualne, funkcjonalne i bardzo przydatne.
Maszynka do mięsa - rodzaje
Podstawowy podział wyróżnia maszynki do mięsa ręczne oraz automatyczne. Te pierwsze spotyka się rzadko, bardziej na zasadzie ciekawostki. Maszynka do mięsa elektryczna jest łatwa i wygodna w obsłudze, funkcjonalna i skuteczna. Dobry model powinien faktycznie mielić, a nie szarpać włożone do środka kawałki. Im większa moc, tym lepszego efektu można się spodziewać. Nowoczesna często łączy w sobie możliwości kilku urządzeń: wyciskarki, młynka czy szatkownicy.
Parametry
Szukając wymarzonej maszynki do mięsa, uwagę warto zwrócić na kilka parametrów. To przede wszystkim:
- moc - istotna szczególnie, gdy planujemy wykorzystywać sprzęt do rozdrabniania twardych produktów lub przetwarzania dużych ilości mięsa czy warzyw. Najbardziej wydajne będą modele o mocy na poziomie 500 W. Wiele osób popełnia błąd i wybiera niską moc, licząc na oszczędności w poborze energii, warto jednak wiedzieć, że korzystając ze słabej maszynki do zadań specjalnych, wydłużamy cały proces, bilans więc w najlepszym razie wyjdzie na zero. Zaletą urządzeń silniejszych jest także możliwość dłuższej pracy bez przegrzania i częstych przerw,
- wydajność - parametr, który producenci określają w kilogramach na minutę. Im wyższa ta wartość, tym większą ilość składników maszynka zmieli,
- solidność wykonania - to, czy maszynka wykonana została z plastiku czy ze stali ma znaczenie, kluczowa jest jednak nie obudowa, a części odpowiedzialne za mielenie. Noże i sita muszą być odporne na rdzę oraz na uszkodzenia mechaniczne.
Funkcje, przystawki i nakładki
W sklepach z łatwością kupimy niedrogi sprzęt, który jest po prostu maszynką do mięsa. Warto jednak zainteresować się opcjonalnymi przystawkami i nakładkami. Najczęściej wybierane dodatki, rozszerzające funkcje, to:
- wyciskarka do owoców,
- szatkownica do warzyw oraz siekania mięsa,
- młynek,
- przystawka do robienia kiełbas,
- tarka do sera i warzyw,
- przecierak do musów,
- przystawka do robienia makaronu.
- Tagi:
- kuchnia
- maszynka do mięsa
- mięso