Kret zimą w ogrodzie? Dzięki tym sposobom skutecznie się go pozbędziesz
Kret, którego właściwa nazwa to kret europejski, jest ssakiem z rodziny kretowatych. Może ważyć do 120 g, a jego ciało o walcowatym kształcie pokryte czarnym futrem osiąga długość do 20 cm. Posiada charakterystyczny wydłużony pysk oraz silne łapy przygotowane do kopania podziemnych tuneli. Najchętniej żyje w żyznych, próchniczych i wilgotnych glebach. O obecności kreta w ogrodzie świadczą charakterystyczne kopce usypane z ziemi.
Jakie szkody wyrządza kret w ogrodzie?
Kret drąży pod ziemią korytarze w celu znalezienia pożywienia w postaci dżdżownic, drobnych kręgowców, ślimaków czy larw owadów. Pomaga więc pozbyć się niektórych szkodników, a przy okazji w efekcie swoich działań napowietrza glebę. Na tym jednak kończą się zalety obecności kreta w ogrodzie.
Drążąc podziemne korytarze prowadzi bowiem często do uszkodzenia korzeni wielu roślin. Ponadto jego kopce niszczą równe grządki i wypielęgnowany trawnik. W przypadku tego ostatniego utrudniają również koszenie.
Czytaj też: Anturium nie chce zakwitnąć? Pomogą te trzy domowe odżywki
Czy krety zapadają w sen zimowy?
Kret jest zwierzęciem niezwykle aktywnym. Nie zapada w sen zimowy, a jedynie zmniejsza wówczas swoją ruchliwość. Przebywa w korytarzach wydrążonych przez siebie na głębokości ok. 50-60 cm poniżej poziomu zamarzania i żywi się wcześniej zgromadzonymi zapasami. Jeżeli jednak zima jest łagodna, aktywność kreta może wzrosnąć i może on od czasu do czasu wydostawać się na powierzchnię. Może wtedy również kopać tunele, w celu poszukiwania pożywienia i uzupełnienia swoich zapasów. W efekcie w ogrodzie pojawiają się świeże kopce ziemi. Kretowiska te powstają najczęściej rano, kiedy kret wykazuje największą aktywność.
Czytaj także: Te drzewa i krzewy trzeba przyciąć już w styczniu. Najważniejsze zasady cięcia
Jak zimą pozbyć się kreta z ogrodu?
Kret w naszym kraju znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. Ta nie obejmuje jednak zwierząt żyjących m.in. na terenie ogrodów, szkółek leśnych czy obiektów sportowych. Nawet tam kretów nie można natomiast zabijać, a jedynie odstraszać lub przenosić w inne miejsce.
Aby zimą pozbyć się kreta z ogrodu, warto wykorzystać sprawdzone, domowe sposoby.
Po pierwsze można w tym celu wykorzystać fakt, że kret ma wyjątkowo dobry słuch, a do tego źle znosi drgania. W związku z tym wystarczy w kilku miejscach w ogrodzie wbić metalowe paliki i umieścić na nich aluminiowe puszki lub szklane butelki. Te zaś, poruszane pod wpływem wiatru, wydawać będą nieprzyjemne dla kreta dźwięki.
Aby pozbyć się zimą kreta z ogrodu warto również wykorzystać zapachy, których nie lubi. W tym celu w jego kopcu można umieścić:
- kawałek cytryny i kilka ząbków czosnku,
- kawałek ryby,
- odrobinę kociego lub psiego futra.
Ponadto warto też przygotować specjalną miksturę z rozcieńczonego octu i wlać ją do kretowiska, aby pozbyć się nieproszonego gościa w ogrodzie. Podobne działanie wykazuje mieszanka przygotowana z maślanki i serwatki.
Czytaj także: Karczownik przypomina szczura. Trzeba jak najszybciej pozbyć się go z ogrodu
Profesjonalne środki pozwalające pozbyć się kreta
Jeżeli jednak domowe sposoby na kreta w ogrodzie nie pomogą, można sięgnąć po bardziej profesjonalne środki.
W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne siatki, które należy wkopać w ziemię i przez które kret nie będzie miał szansy się przedostać na teren ogrodu. Można też zastosować pułapki, które pozwalają schwytać żywe zwierzę, a następnie przenieść je w miejsce oddalone od ogrodu. Jeszcze innym rozwiązaniem są profesjonalne urządzenia, które emitują dźwięki i drgania odstraszające kreta.
Czytaj też: Nowy sposób na pozbycie się odpadów rolniczych? Odkrycie naukowców
- Tagi:
- kret
- ogród
- domowe sposoby