KGW w Nekielce
W listopadzie 2021 roku za sprawą trzech założycielek : Joanny Musiałkiewicz, Natalii Rzepeckiej, Jolanty Smardz-Fiałkowskiej powstało koło gospodyń w Nekielce (woj. wielkopolskie). Zanim do tego doszło, kobiety na spotkaniach wymieniały się spostrzeżeniami na temat tego, co przydałoby się we wsi zrobić, czego im brakuje. Postanowiły zawiązać koło. Jego przewodniczącą została Joanna Musiałkiwicz.
- Stwierdziłyśmy że chcemy przełamać stereotypy dotyczące kobiet zamieszkujących tereny wiejskie, tym bardziej, że nasza miejscowość absolutnie nie wpisuje się w klimat tradycyjnej wsi, o charakterze rolniczym. Od początku wiadomo było, że będziemy się koncentrować na tym, by stwarzać nowe możliwości i przedstawiać ciekawą ofertę urozmaicenia czasu wolnego oraz dbać o integrację. Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku zeszłego roku, a niedawno świętowałyśmy pierwszy rok - opowiada Joanna Musiałkiewicz przewodnicząca koła gospodyń.
Gospodynie w innej odsłonie
Aktualnie koło liczy ponad 20 osób. Są to kobiety pracujące zawodowo, mające dużo różnych obowiązków.
- Kiedy założyłyśmy koło, było bardzo dużo śmiechu, bo jednak do tytułu „gospodyń wiejskich” nam daleko, w zasadzie każda z nas jest aktywna zawodowo, a przedział wiekowy mamy bardzo szeroki od 30+ do 60+, ale uzupełniamy się i wzajemnie motywujemy do działania.- tłumaczy pani Joanna.
2 października 2022 r. w Marszewie panie uczestniczyły w II Pikniku Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych. Odbyła się tam rywalizacja w kategorii przetworów domowych. Gospodynie zaprezentowały własny sok z tzw. hyćki, czyli z kwiatów czarnego bzu.
Gotowanie nie jest fundamentem ich działania
KGW w Nekielce nie opiera się na działaniach związanych z przyrządzaniem potraw
- Gotowanie nie jest naszym priorytetem, ale nie rezygnujemy z tego. Przede wszystkim szukamy fajnych i ciekawych sposobów na spędzenie wspólnie wolnego czasu, znalezienie odskoczni od codziennej gonitwy. Wyjeżdżamy do kina, organizujemy pikniki, a także działania profilaktyczne, opracowałyśmy również grę terenową dla miłośników dwóch kółek, która nawiązuje do historii naszej miejscowości. Nowych pomysłów mamy mnóstwo - kończy Joanna Musiałkiewicz.
KGW Nekielka organizuje także warsztaty z rękodzieła m.in. ozdób świątecznych, które później członkinie mają okazję sprzedać na kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych.
Zobacz także :
- Tagi:
- Nekielka
- Joanna Musiałkiewicz
- KGW