KGW Kowalew. Wygrały zawody, pojadą do Brukseli
Gospodynie z Kowalewa (Wielkopolska) wygrały na Igrzyskach Kół Gospodyń Wiejskich wyjazd do Brukseli.
Jest to największe, sportowe osiągnięcie KGW w Kowalewie. Igrzyska Kół Gospodyń Wiejskich odbyły się w lipcu, w Noskowie. Rywalizacja była zacięta, ponieważ w zawodach uczestniczyło aż 30 organizacji z 10 powiatów i 18 gmin. Wśród konkurencji znalazły się m.in. bieg na 60 metrów, skok w dal oraz rzut piłką lekarską. Główną nagrodą, jaką panie otrzymały, jest 4-dniowy wyjazd do stolicy Belgii. Ma się on odbyć w kwietniu bądź w maju przyszłego roku. Gospodynie, które brały udział w igrzyskach, spotkają się z Andżeliką Możdżanowską, posłanką do Parlamentu Europejskiego. Uczestniczyć będą w uroczystej kolacji, a także zwiedzać Parlament Europejski oraz Brukselię.
- Cieszymy się, że udało nam się zdobyć taką nagrodę i mamy szansę wyjazdu – wyjaśnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtys Kowalewa Beata Mofina.
Gospodynie biorą udział w turniejach kulinarnych
Zawody sportowe to nie jedyne współzawodnictwa, w których uczestniczyły gospodynie. Kowalewianki brały także udział w konkursie kulinarnym w Szwarzędzu, którego sponsorem było PGNiG. Wystawiały tam swoją potrawę, za którą uzyskały wyróżnienie. - Sam pobyt tam był niesamowity. Spotkałyśmy bardzo znane osoby z branży kulinarnej. Kolejną nagrodą, którą uzyskałyśmy, było 1 000 zł za udział w turnieju kulinarnym w Poznaniu, w Wyższej Szkole Hotelarstwa – tłumaczy Beata Mofina. Gospodynie uczestniczyły także w festiwalu KGW „Polska od Kuchni”
Koło Gospodyń w Kowalewie swoje początki ma w latach 60. XX wieku
Koło powstało w 1958 r. Jego założycielkami były: hrabina Elżbieta Gozimirska, Katarzyna Szwajkowska i Teresa Sobczyńska.
- To były główne założycielki koła. Powstało, aby wspomagać życie kobiet na wsi, integrować je. Kiedyś te koła funkcjonowały inaczej niż dziś. Odbywały się kursy, jak prawidłowo zarządzać gospodarstwem, opiekować się zwierzętami. Tworzono nawet małe żłobki dla dzieci, opiekowano się nimi. Gospodynie na bieżąco organizowały sobie pracę. Dziś koło liczy 76 osób – opowiada pani Beata.
Beata Mofina przewodniczącą KGW została w 2019 r. - Gdy przejmowałam koło, liczyło ono około 50 osób. Udało mi się zintegrować to nasze środowisko, namówić młodsze osoby. Dziś to koło wygląda zupełnie inaczej. Organizujemy sobie czas bardziej rozrywkowo, wyjeżdżamy na różne wycieczki, organizujemy grille, spotkania przy kawie, a nawet spływy kajakowe – tłumaczy przewodnicząca koła.
Z funduszy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gospodynie wyposażyły kuchnie w nowe piekarniki. Wkrótce zamontowany zostanie nowoczesny zmywak przemysłowy z baterią.
- Staramy się dbać o wyposażenie sali, wiadomo że wszystko się starzeje, a chcemy, żeby ludzie ją wypożyczali – kończy Beata Mofina.
Jako jedne z nielicznych, Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewie bierze udział w akcjach charytatywnych. Organizowane są zbiórki pieniędzy na różnych imprezach, festynach. Panie bardzo chętnie angażują się w pomoc innym.