KGW Kotlin. Konkurs z kapustą w roli głównej
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa odbyła się 11 edycja wiosennego konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kotlin. W tym roku gospodarzem spotkania było Koło Gospodyń Wiejskich z Kotlina a tematem przewodnim wydarzenia „Wiosenna potrawa z kapusty”.
Sala Wiejska w Sławoszewie wypełniła się członkiniami Kół Gospodyń Wiejskich, zaproszonymi gośćmi oraz stołami z konkursowymi potrawami. Zapachy, które roznosiły się po całej sali były smakowite i zachęcały do ich skosztowania. W zmaganiach kulinarnych uczestniczyło 9 Kół Gospodyń Wiejskich. Panie z poszczególnych kół zaaranżowały bardzo ciekawe stanowiska, na których wyeksponowały potrawy z kapusty.
Podczas tej kulinarnej podróży w krainę smaków, można było spróbować gołąbków, klopsików z kapustą, zupy wiosennej, naleśników z nadzieniem z kapusty i kiełbasy, pasztecików z farszem kapuścianym z barszczem, kulebiaka oraz innych potraw. Komisja konkursowa oceniająca potrawy miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie potrawy bardzo ładnie wyglądały, smakowały oraz zadziwiały swoją różnorodnością.
Panie zadbały o wyjątkowy i staranny wystrój swoich stołów, na których prezentowały konkursowe potrawy z kapusty. Na stołach znalazły się dekoracje z kapusty, elegancka zastawa oraz przepisy zgłoszonych dań. Jury stając przed tak trudnym wyborem, postanowiło nagrodzić wszystkie startujące Koła Gospodyń Wiejskich przyznając im równorzędne nagrody w postaci voucherów na zakup sprzętu kuchennego.
Po części konkursowej wszyscy obecni mogli skosztować przygotowanych dań. Panie usłyszały dużo ciepłych słów i podziękowań za trud włożony w przygotowanie smacznych i ciekawych potraw. W trakcie trwania spotkania obecni wysłuchali wykładu na temat mało znanych i rzadko spotykanych roślin, przygotowanego przez Dorotę Piękną-Paterczyk z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego nr 7 w Pleszewie. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że świat roślin jest bardzo różnorodny i niezwykle ciekawy. Są rośliny, które znamy ze swojego otoczenia, ale są również takie, które zadziwiają wyglądem oraz możliwościami przystosowania się do otoczenia.
Zachęciła do sadzenia mało popularnych ale bardzo ciekawych roślin jak np. drzewo chusteczkowe, obok którego nie można przejść obojętnie. Zwróciła uwagę na nowe zagrożenia ze strony chorób i szkodników. Słuchający podpowiadali, że ćma bukszpanowa jest takim zagrożeniem. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, jakie zaobserwowali na krzewach bukszpanu, dopytywali o możliwości zwalczania tego szkodnika.
Specjalnie na tę uroczystość Panie z KGW w Kotlinie przygotowały piosenkę, w której zachwalały walory kotlińskiej ziemi. Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy spotkania prowadzili ożywione rozmowy i dyskusje, które potwierdziły słuszność organizowania takich spotkań. Tym bardziej, że dla wielu osób było to pierwsze spotkanie po trwającym za długo okresie pandemii…..