Jak wzmocnić cebulki tulipanów na kolejny rok? Zrób to, gdy kwiaty przekwitną

Tulipany to jedne z najbardziej wdzięcznych i lubianych ozdób wiosennego ogrodu. Wraz z etapem ich przekwitania pojawia się pytanie o ewentualne usuwanie przesuszonych elementów rośliny. Doświadczeni ogrodnicy nie mają wątpliwości, co zrobić, by pomóc cebulkom zebrać jak najwięcej energii na kolejny sezon.
Czytaj też: Jak sadzić seler korzeniowy, by uniknąć "pośpiechów"?
Przekwitanie tulipanów. Od tej czynności należy zacząć
Gdy płatki kwiatów uschną i opadną tulipany, należy ogłowić. Wystarczy lekko odłamać lub odciąć górną część kwiatostanu. Ta prosta czynność sprawi, że roślina nie zawiąże nasion. Gromadzona energia i składniki odżywcze zostaną za to przekierowane do cebulek. Dzięki zabiegowi ogławiania cebulka zostanie odpowiednio wzmocniona. Będzie też lepiej przygotowana do przejścia w stan spoczynku.
Wyłamania wymaga tylko przekwitnięty kwiatostan. Liście i łodygę należy pozostawić aż do momentu całkowitego przeschnięcia. W tym czasie roślina wciąż będzie pobierać składniki odżywcze z gleby i wzmaniać się dzięki fotosyntezie. Długość procesu przesychania zależy od gatunku, odmiany i warunków, w jakich rośnie tulipan. Gdy wszystkie elementy rośliny przeschną, można je usunąć lub podjąć decyzję o wykopaniu cebulek.
Czytaj też: Ważny obowiązek właścicieli takich nieruchomości. Jakie dokumenty trzeba mieć?
Czy tulipany trzeba wykopywać? Oto zalety obydwu rozwiązań
Dylemat z tematem wykopywania tulipanów można rozwiązać porównując korzyści obydwu rozwiązań.
Rośliny pozostawione w gruncie wymagają właściwie minimalnej uwagi. Po przekwitnieniu tulipany można pozostawić lub usunąć przeschłe liście i łodygi. W polskich warunkach klimatycznych większość odmian doskonale poradzi sobie z niskimi temperaturami. Co istotne, tulipany pozostawione w gruncie wymają niewielkiej ilości wody. Jej nadmiar zaszkodzi cebulkom podnosząc ryzyko gnicia. W razie potrzeby jesienią można ewentualnie uzupełnić rabatę o dodatkowe cebulki.
Wykopywanie tulipanów pozwoli z kolei ocenić stan cebulek. Należy szukać oznak gnicia lub obecności szkodników. W trakcie wykopywania rośliny trzeba uważać, aby nie uszkodzić młodych cebulek przybyszowych. Wszystkie cebulki należy delikatnie oczyścić: usunąć resztki ziemi, przyciąć korzenie, ale pozostawić łuskę.
W jakich warunkach przechowywać cebulki tulipanów?
Wykopane cebulki warto przez kilka dni pozostawić do osuszenia w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po obsuszeniu umieszcza się je w przewiewnych pojemnikach. Sprawdzi się np. tekturowe pudełko, papierowa torebka, koszyk, skrzynka drewniana lub plastikowa (ażurowa). Jeżeli pojemnik jest wystarczająco duży, cebulki warto układać w taki sposób, aby się nie dotykały. Można je dodatkowo obsypać trocinami lub torfem. Idealnym miejscem na przechowywanie pojemnika będzie pomieszczenie suche, ciemne, z dobrą wentylacją (strych, garaż, przechowalnia). Optymalna temperatura do przechowywania cebulek tulipanów to ok. 10 stopni.
Czytaj też: Kiedy ćma bukszpanowa składa jaja? Kiedy najlepiej stosować opryski i pułapki?
Tulipany rosnące w gruncie. O ten element należy zadbać
Stan cebulek pozostawionych w gruncie będzie w dużej mierze zależny m.in. od pogody. Tulipanom najbardziej szkodzi nadmiar wody. Jeżeli lato jest mokre, a gleba stale wilgotna – istnieje duże ryzyko przegnicia cebulek. Warto brać ten czynnik pod uwagę wybierając miejsce na tulipanową rabatę. Ziemia pod tulipany powinna być żyzna, ale lekka i mocno przepuszczalna, najlepiej o odczynie obojętnym. Gdy rośliny przekwitną, należy mocno zmniejszyć częstotliwość podlewania. Przesuszenie gleby będzie zdecydowanie mniej szkodliwe niż przelanie rabaty.
Czytaj też: Pamiętaj o tym zabiegu przy czarnej porzeczce. Będzie uginać się od owoców
- Tagi:
- rośliny cebulowe
- byliny
- tulipan