Jak chronić brzoskwinię przed przymrozkami? Oto sprawdzone sposoby

Gdy prognozy pogody zapowiadają chłód i nocne przymrozki, trzeba działać szybko, by zabezpieczyć drzewka brzoskwini. Dzięki tym sposobom przetrwają nagły spadek temperatur.
Brzoskwinie wymagają ochrony przed zimnem
Drzewka brzoskwini, podobnie jak czereśni i moreli są delikatne i bardzo wrażliwe na zimno. Wymagają ochrony przed przymrozkami, które mogą uszkodzić kwiatowe pąki i zawiązki owoców lub doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonu. Brzoskwinie wcześnie rozpoczynają kwitnienie, bo już z początkiem wiosny, dlatego tym bardziej są narażone na szkodliwe działanie mrozu. Czujność trzeba zachować nawet do połowy maja, ponieważ do tego czasu mogą występować przymrozki.
Czytaj też: Przeskok z zimy do lata? Zaskakujący zwrot w prognozach pogody
Jak chronić brzoskwinię przed przymrozkami?
Jest kilka skutecznych metod ochrony brzoskwini przed mrozem. Pierwszą i najprostszą z nich jest okrycie drzewek na noc agrowłókniną. Można użyć także papieru falistego lub mat trzcinowych. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku młodych i niskich drzewek, które da się dokładnie owinąć materiałem. Należy delikatnie okryć drzewko tkaniną, tak by go nie uszkodzić, a następnie zabezpieczyć ją sznurkiem. Rano, gdy chłód ustąpi, powinno się zdjąć okrycie. Za dnia kwitnące drzewko potrzebuje bowiem ciepła i słońca. Od dołu drzewka można osłonić także gałązkami świerkowymi lub warstwą słomy.
Inne sposoby ochrony brzoskwiń przed zimnem
Pozostałe metody ochrony drzew brzoskwini przed chłodem są bardziej zaawansowane i wymagają więcej zachodu. Zastosować można zadymianie drzewek. Polega ono na powolnym spalaniu mokrej słomy, wilgotnego drewna lub zastosowaniu świec dymnych. Dzięki temu nad sadem wytwarza się lekka warstwa dymu, która zapobiega wyziębianiu się gleby. Zabieg ten należy wykonać przed zmrokiem, by ochronił drzewka przez noc.
Często stosowaną przez sadowników metodą jest także zamgławianie, inaczej zwane zraszaniem lub deszczowaniem plantacji. Potrzebne jest do tego urządzenie, które wytwarza warstwę mgły, równomiernie pokrywającej rośliny przez całą noc. Wolno opadające, zamarzające krople wody oddają roślinom ciepło. Zabieg ten należy umiejętnie wykonać, by nie zaszkodzić drzewkom owocowym. W ten sposób można zabezpieczyć rośliny przed mrozem nawet do -7 stopni.
Czytaj też: Jak chronić truskawki przed przymrozkiem? Dzięki tym zabiegom uratujesz plony