Idealne dla początkujących ogrodników. Będą zdobić ogród przez cały rok

Berberysy rosną naturalnie we wschodniej części Azji oraz w Ameryce Południowej. Istnieje kilkaset odmian tej rośliny, jednak w Polsce największą popularnością cieszy się berberys Thunberga, często wykorzystywany na żywopłoty. Liście berberysów występują m.in. w kolorze zielonym, fioletowym, żółtym i bordowym. Roślina ma jadalne owoce o kwaśnym smaku, znane ze swoich właściwości zdrowotnych. W zależności od gatunku niektóre berberysy zrzucają liście na zimę, z kolei inne odmiany mają liście zimozielone.
Czytaj też: Ważne zmiany dla właścicieli gruntów i gmin. Nowelizacja wchodzi w życie
Jak uprawiać berberysy w ogródku?
Berberysy to rośliny, które można dowolnie formować i przycinać. Krzewy wyglądają atrakcyjnie zarówno w pojedynkę, jak i w zestawieniu z innymi gatunkami. Obok berberysów warto posadzić m.in. róże, hortensje i bukszpany. Poza tym dobrze sprawdzą się iglaki oraz kolorowe byliny. Rośliny mogą stanowić część kompozycji rabatowych. Oprócz tego można posadzić je na skalniakach lub wykorzystać jako tło dla innych gatunków.
Berberysy mają małe liście o długości od 1 do 4 cm. W okresie jesiennym pięknie się przebarwiają (dotyczy to tylko gatunków, które zrzucają liście na zimę). W sezonie wiosennym (maj–czerwiec) przez około 2 tygodnie roślinę zdobią niewielkie żółte kwiaty. Po przekwitnięciu wytwarzają owoce w postaci podłużnych czerwonych lub czarnych jagód, które utrzymują się na roślinie aż do zimy. Jagody są pokarmem dla ptaków, a przy okazji stanowią element dekoracyjny. Berberysy mają różną wysokość w zależności od odmiany. Najniższe z nich osiągają 30 cm, zaś najwyższe – nawet 4 m.
Czytaj też: Domowe opryski przeciwko kleszczom. Potrzebujesz jednej z tych trzech roślin
Jeśli chodzi o samą uprawę, nie jest ona skomplikowana. Z tego względu berberysy są polecane początkującym ogrodnikom. Warto dodać, że najbardziej odporne na ataki szkodników i choroby są odmiany, które zrzucają liście na zimę. Jakie wymagania ma berberys?
-
Stanowisko – słoneczne lub półcieniste. Ekspozycja na promienie słoneczne przekłada się na wybarwienie liści oraz sprzyja dojrzewaniu owoców.
-
Gleba – luźna, przepuszczalna, dobrze zdrenowana. Idealna byłaby gleba o lekko kwaśnym pH, jednak w praktyce berberysy poradzą sobie również na wapiennym podłożu.
-
Podlewanie – rośliny źle znoszą nadmiar wody, znacznie lepiej poradzą sobie z suszą. W przypadku berberysów, które rosną w gruncie, z reguły wystarczają im opady deszczu. Dodatkowe podlewanie jest konieczne, jeśli posadziliśmy rośliny w pojemnikach. Poza tym nawadnianie jest zalecane tuż po posadzeniu, jeśli w najbliższym czasie nie są prognozowane opady.
-
Nawożenie – berberysy można zasilać naturalnymi nawozami lub preparatami przeznaczonymi do kwitnących krzewów. Zalecane jest też ściółkowanie gleby kompostem.
Kiedy należy sadzić berberysy i jak je pielęgnować?
Berberysy z reguły należy sadzić w okresie jesiennym. Jeśli jednak sadzonka ukorzeniła się w pojemniku, można to zrobić również wiosną lub latem. Wcześniej konieczne jest dokładne oczyszczenie podłoża z chwastów. Podczas sadzenia ziemię warto wymieszać z torfem lub kompostem. Można również ułożyć wokół berberysów kilkucentymetrową warstwę ściółki, która będzie utrzymywać optymalną wilgotność gleby, a przy okazji chronić przed wyrastaniem kolejnych chwastów. Następnie obficie podlewamy roślinę.
Czytaj też: Ma zaledwie kilka milimetrów. Może zniszczyć uprawy truskawek i malin
Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących berberysów jest przycinanie. Jest ono konieczne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy utworzyć żywopłot z tych roślin. Kiedy najlepiej przycinać krzewy? Jeśli mamy odmianę, która zrzuca liście na zimę, zabieg cięcia najlepiej wykonać późną wiosną. Z kolei odmiany zimozielone powinno się przycinać wczesnym latem. Poza tym należy na bieżąco usuwać stare i suche pędy. Gdy berberysy zaczynają tracić liście, również trzeba regularnie je usuwać.
Krzewy dobrze znoszą przesadzanie i szybko przyzwyczajają się do nowego stanowiska. Najlepszym momentem na przeniesienie ich na nowe miejsce jest październik. W tym czasie berberys powinien już zrzucić liście. W przypadku młodych i małych drzewek przesadzanie możemy wykonać również wiosną.
Czytaj też: Ile ziemi rolnej może kupić osoba, która nie jest rolnikiem? Przepisy są jasne