Paprotka wypuści nowe liście i wzmocni korzenie. Przepis na domową odżywkę
Aby paprotka w domu pięknie rosła, konieczne jest zapewnienie jej dobrych warunków. Przede wszystkim powinna mieć dostęp do rozproszonego światła. Nie należy stawiać jej na parapecie lub w innym słonecznym miejscu. Najlepiej jeśli znajdziemy dla niej miejsce metr lub dwa metry od okna – szczególnie podczas ciepłych miesięcy. Ponadto niezbyt dobrym pomysłem jest stawianie paprotki blisko kaloryfera. Ta roślina do prawidłowego i bujnego wzrostu potrzebuje wilgotnego powietrza. W przeciwnym razie jej liście będą usychać. Nie służy jej także przeciąg i zbyt niska temperatura. Latem najlepiej rozwijać będzie się w temperaturze od 20 do 25 stopni Celsjusza, zimą natomiast wystarczy jej od 15 do 18 stopni. Pomocne w pielęgnacji będzie także odżywianie rośliny, dzięki składnikom, które znajdują się w niemal każdym domu.
Domowa odżywka do paprotki z czarnej herbaty
Czarna herbata to jeden z najpopularniejszych napojów w naszym kraju – pijemy jej dużo, wiele osób codziennie, nic więc dziwnego w tym, że to produkt, który zawsze jest w kuchni. Wartowiedzieć, że może być on także świetną odżywką do paprotki. Sposób jest naprawdę prosty – należy zaparzyć herbatę, nie dodawać do niej cukru i poczekać, aż wystygnie. Następnie napar trzeba wymieszać z wodą i podlać roślinę. Można również skorzystać z zaparzonych już liści lub nawet torebek z herbatą – ułożyć je na dnie doniczki przed wsypaniem do niej ziemi lub na wierzchu i przysypać je delikatnie, by nie spleśniały.
Czytaj też: Masz dość tui? Pomysły na żywopłot liściasty. Cztery pewniaki i jedna nowość
Woda po ugotowaniu ryżu jako nawóz do paproci
Kolejnym domowym sposobem na nawożenie paprotki jest wykorzystanie wody po ryżu. Dzięki stosowaniu takiej odżywki, można spodziewać się wielu nowych liści. Jak ją przygotować? Do garnka należy wsypać ryż (najlepiej brązowy lub basmati), zalać wodą i ugotować. Co istotne, woda nie może być osolona. Sprawdzi się również woda, w której ryż moczył się przed gotowaniem. Następnie należy ją rozcieńczyć z wodą w temperaturze pokojowej (najlepiej przegotowaną) w proporcji 1:1. Tak przygotowany naturalny nawóz dostarczy paprotce witamin z grupy B, witaminę E oraz C, a także minerały (potas, żelazo, krzem, fosfor czy magnez), dzięki czemu nie tylko urośnie więcej liści, lecz także wzmocnią się korzenie, a roślina będzie w znacznie lepszej kondycji.
Czytaj też: Masz te rośliny w ogrodzie? Możesz spodziewać się inwazji kleszczy
Paprotce w rozwoju pomogą banany
Co ciekawe, jednym ze sposobów odżywienia paproci, jest wykonanie naturalnej odżywki ze… skórek banana. Zawierają one potas oraz inne składniki odżywcze, które przenikają do gleby i wpływają na rozwój roślin. Jak więc wykorzystać banany do nawożenia paproci? To proste, wystarczy pokroić skórkę i położyć je na dnie doniczki, zanim nasypiemy do niej ziemię. Wówczas skórka zacznie się w takim środowisku rozkładać i powoli odżywiać glebę. Jest jeszcze jednak inny sposób – skórki pokrojone na niewielkie części należy włożyć do naczynia i zalać je wodą, następnie odstawić na co najmniej kilka dni. W tym czasie powinno dojść do procesu fermentacji. Powstały w ten sposób roztwór możemy wykorzystać od razu jako nawóz lub wymieszać go z wodą, by nieco się rozcieńczył.