Czym zastąpić lawendę? 4 zamienniki są równie piękne, a łatwiejsze w uprawie
![](/media/cache/48/1a/481ad9180ce943a184c8e87d77bd5179.jpg)
Wymagania lawendy (Lavandula L.) odnośnie uprawy sprawiają, że roślina nie przyjmie się łatwo w każdym ogrodzie. Lawenda - jak na gatunek typowy dla klimatu śródziemnomorskiego przystało - uwielbia stanowiska słoneczne. Najlepiej rośnie na podłożu suchym, piaszczystym, z dobrym poziomem drenażu. Optymalna gleba powinna posiadać odczyn zasadowy. Roślina nie będzie radzić sobie na glebach ciężkich, wilgotnych i na ziemi kwaśnej. Nie sprawdzą się też stanowiska mocno zacienione – w głębi ogrodu, pod koronami dużych krzewów lub drzew. Roślina zmarnieje też na stanowiskach wietrznych.
Czytaj też: Marzysz o uprawie lawendy w ogrodzie? O tym musisz pamiętać
Co posadzić w ogrodzie zamiast lawendy?
Jeżeli uprawa się nie udaje albo nie sprzyja temu położenie i warunki ogrodu (lub gleby), warto przyjrzeć się łatwo dostępnym zamiennikom lawendy. Mowa o roślinach, które mają podobne kwiaty, właściwości lub sprawdzą się np. na obwódkach ścieżek i rabat. Wybór roślin w pewnym stopniu podobnych do lawendy jest dość duży. Najczęściej wskazuje się gatunki o podobnej kolorystyce czy kształcie kwiatów - m.in. różne odmiany szałwii lub kocimiętki. W zestawie, który warto wziąć pod uwagę, mieszczą się takie gatunki jak m.in.: przetacznik, werbena, tawułka, zatrwian tatarski, bylica, wrzosy. Oto cztery gatunki, którym najbliżej do lawendy pod kątem kolorystyki, aromatu i ogólnego wrażenia wizualnego.
Czytaj też: Masz agrest w ogrodzie? Ten zabieg dobrze wykonać w lutym
Rosyjska szałwia zamiast lawendy?
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) jest niewiele większa od lawendy, bardziej krzaczasta i ma podobne wymagania odnośnie warunków. Jest jednocześnie łatwiejsza w uprawie. Dobrze znosi suszę, sprawdzi się także na tzw. glebach ubogich. Najbujniej rośnie na stanowisku mocno nasłonecznionym, na glebie dobrze przepuszczalnej z zasadowym odczynem. Perowskia łobodolistna kwitnie na niebiesko lub fioletowo od lipca. Drobne kwiaty zebrane są w długie, wiechowate kwiatostany. Liście są wąskie, mają srebrny odcień, a po potarciu można poczuć ich intensywny, ziołowy aromat. Perowskię można sadzić na skalniakach, słonecznych rabatach lub w dużych donicach na tarasach i balkonach.
Aromatyczna szałwia omszona
Ten kolejny zamiennik lawendy ma – w zależności od gatunku – fioletowe, niebieskie, białe lub różowe kwiaty. Bylina gęsta, z długimi pędami i charakterystycznymi, omszonymi liśćmi. Szałwia omszona (Salvia nemorosa) sprawdzi się na rabatach słonecznych, ale równie ciekawie będzie prezentować się w dużych donicach. Optymalne stanowisko to miejsce dobrze nasłonecznione i ciepłe. Najbujniej rośnie na glebach wapiennych, umiarkowanie suchych. Gatunek dobrze znoszący suszę i mrozoodporny.
Kocimiętka Faassena: Miododajna i łatwa w uprawie
Kocimiętki (różne odmiany) są dobrze znane i coraz bardziej popularne w polskich ogrodach. Idealnie sprawdzą się jako mniej wymagający, ale bardzo podobny, pachnący zamiennik lawendy. Rosną w kępach, lubią słoneczne stanowiska. Są polecane głównie na skalniaki i letnie rabaty. Lawendę przypomina najmocniej kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii), krzaczasta roślina o srebrzystych liściach i kłosowatych kwiatostanach. Fioletowe, aromatyczne kwiaty kwitną od maja do września. Kocimiętka Faassena jest rośliną miododajną, polecaną jako element rabat przyciągających pszczoły i motyle.
Czytaj też: Zimowe cięcie winorośli. Nie przegap terminu, a roślina obsypie się owocami
Werbena patagońska: Kwitnie aż do przymrozków
Jednoroczna roślina o wyjątkowo długim okresie kwitnienia – od lipca aż do pierwszych przymrozków. Werbena patagońska (Verbena bonariensis) to kolejny gatunek, który idealnie sprawdzi się na mocno słonecznym stanowisku. Najlepiej rośnie na glebie zasadowej lub o odczynie obojętnym. Poradzi sobie także na glebach ubogich w składniki odżywcze. Gatunek intensywnie przyciągający pszczoły i motyle. Kwiaty fioletowe, osadzone na długich łodygach (roślina dorasta nawet do 200 cm), będą estetycznym dodatkiem do ogrodów w stylu śródziemnomorskim, w zestawach z trawami ozdobnymi. Werbena patagońska jest rośliną jednoroczną - nie jest mrozoodporna.
- Tagi:
- lawenda
- werbena
- kocimiętka
- perowskia
- szałwia