Mieszkańcy wsi i mężczyźni częściej umierają na COVID-19. Trwa akcja szczepień
Mieszkańcy wsi i mężczyźni częściej umierają na COVID-19 - tak wynika z Raportu Państwowego Zakładu Higieny. Jakie jeszcze mamy dane? Dlaczego warto się zaszczepić?
Raport opublikowany przez Narodowy Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny potwierdza tendencje obserwowane na całym świecie. Z zebranych danych wynika, że w Polsce średnia wieku kobiet wymagających hospitalizacji z powodu COVID wynosiła 60 lat, w przypadku mężczyzn 56. Dane pokazują, że największą grupę chorujących stanowią osoby między 35. a 55. rokiem życia.
Na podstawie zebranych informacji ustalono, że hospitalizacji częściej wymagali mężczyźni (51 proc.) niż kobiety (49 procent). W tej grupie była też wyższa umieralność, zmarło 14 proc. hospitalizowanych mężczyzn i 12 proc. kobiet.
Czas leczenia szpitalnego pacjentek był dłuższy i wynosił średnio 12,3 dnia, w przypadku mężczyzn -11,8. Średnia wieku mężczyzn trafiających do szpitali wynosiła 56 lat, w przypadku kobiet 60 lat.
Autorzy raportu zauważyli także różnice w liczbie pacjentów pochodzących z miast i wsi. Mieszkańcy wsi zdecydowanie rzadziej trafiali do szpitala (16,5), co nie oznacza, że również łagodniej przechodzili zakażenie. W porównaniu z osobami z miast częściej umierali (odpowiednio 17 proc. i 12 proc.). Mieszkańcy miast przebywali w szpitalach krócej (12 dni), a mieszkańcy wsi - średnio dwa tygodnie.