Czy skarb państwa zabierze grunty? Interwencja
Po publikacji artykułu „Zgarnij pieniądze na zbieranie deszczówki i śródpolne oczka wodne” nasi czytelnicy podnieśli alarm. Ich zdaniem po zrealizowaniu inwestycji istnieje ryzyko, że państwo może przejąć nasze pola ze śródpolnymi lub wręcz przydomowymi oczkami wodnymi.
Czytelnicy komentowali
- Potem wprowadzą ustawę, że państwo ma prawo pierwokupu działek ze zbiornikami wodnymi, tak jak to zrobili z oczkami przy domach – komentowała nasza czytelniczka - wprowadzili prawo pierwokupu zbiorników wodnych przez państwo. Mało kto o tym wie.
- Też coś o tym czytałem jakichś czas już temu, ale czy faktycznie tak jest fajnie było by się od was dowiedzieć – dodał inny czytelnik - Z lasami chyba też tak jest. Najpierw dopłaty do zalesienia i utrzymania lasu, a za to lasy państwowe mają pierwokup.
Obiecaliśmy zająć się tą sprawą i poinformować czytelników o naszych ustaleniach.
W pierwszej kolejności ustaliliśmy, które grunty są objęte prawem pierwokupu.
W tym celu zwróciliśmy się z prośbą o zajęcie stanowiska do ministerstwa infrastruktury, które poinformowało nas, że prawo pierwokupu obowiązuje tylko te grunty, które wcześniej zostały nabyte od skarbu państwa.
- Prawo pierwokupu nieruchomości pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi znajduje zastosowanie jedynie przy ponownej sprzedaży takich gruntów, nabytych od skarbu państwa po 1 stycznia 2018 r. (po wejściu w życie ustawy Prawo wodne) – informuje nasz portal Szymon Huptyś, rzecznik prasowy w Ministerstwie Infrastruktury, i dodaje - Prawo pierwokupu w tym zakresie nie ma związku z planowanymi przez właścicieli inwestycjami oraz dofinansowaniem budowy oczek wodnych i zbiorników na deszczówkę.
Powyższe potwierdza również opinia prawna, jaką otrzymaliśmy od Departamentu Komunikacji i Edukacji Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie.
- Prawo pierwokupu znajduje zastosowanie jedynie przy sprzedaży gruntów pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi nabytych od skarbu państwa po dniu wejścia w życie ustawy– czytamy w ekspertyzie prawnej – Prawa pierwokupu nie stosuje się w przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntów pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi.
Idąc dalej - ważne jest oznaczenie działki w ewidencji gruntów
Przedmiotem prawa pierwokupu są objęte grunty pokryte śródlądowymi wodami stojącymi oznaczone w ewidencji gruntów symbolem „Ws”.
- Definiując pojęcie śródlądowych wód stojących należy brać pod uwagę oznaczenia w ewidencji gruntów. W §68 ust. 4. rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków […] grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi oznaczone są symbolem Ws – czytamy w przywołanej wcześniej ekspertyzie.
Zatem jeśli nasza działka rolna – mająca na swoim terenie śródpolne oczko wodne, lub gospodarstwo mające ogrodowe oczko wodne – nie są oznaczone w ewidencji gruntów jako „Ws”, czyli wody stojące, to nie podlegają prawu pierwokupu.
Kiedy musimy dokonać zmiany w ewidencji gruntów
Zaliczenie śródpolnych oczek wodnych do odpowiedniego rodzaju użytku gruntowego jest kluczowe. Czy jest jednak jakaś ogólna zasada? Drążąc ten temat zwróciliśmy się do ministerstwa rozwoju i technologii, właściwego w sprawie.
- Użytki gruntowe o powierzchni mniejszej niż 0,0100 ha (100 m2), w tym grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi, włącza się do przyległego użytku gruntowego i nie ujawnia się ich w ewidencji gruntów i budynków – informuje nas Biuro Komunikacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii
Podsumowując prawo pierwokupu
Jeśli śródpolne oczko wodne czy zwykłe oczko wodne w naszym gospodarstwie jest mniejsze od 100m2, nie musimy ujawniać go w ewidencji gruntów, tym samym nasza działka, w tym działka rolna nie będzie miała symbolu "Ws" we wspomnianej ewidencji. W tym przypadku możemy mieć pewność, że nie będzie ona podlegała prawu pierwokupu.
Dodatkowo, jeśli nasze śródpolne oczko wodne bedzie większe od 100 m2 i zostanie nawet ujęte w ewidencji jako działka "Ws", ale grunty te nie zostały nabyte od skarbu państwa po 1 stycznia 2018 r. (po wejściu w życie ustawy Prawo wodne) to sporne prawo pierwokupu nieruchomości pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi nie znajduje zastosowania.
Na koniec pytamy o praktyczne zastosowanie prawa pierwokupu
Postanowiliśmy sprawdzić, ile nieruchomości pokrytych śródlądowymi wodami stojącymi zostało do tej pory sprzedanych przez skarb państwa, oraz ile razy ten skorzystał z prawa pierwokupu
- Dotychczas skarb państwa sprzedał tylko osiem takich nieruchomości i ani razu nie skorzystał z prawa pierwokupu – podsumował Szymon Huptyś, rzecznik prasowy w Ministerstwie Infrastruktury.
Prawo pierwokupu do zadrzewionych działek rolnych
Obiecaliśmy również sprawdzić jak prawo pierwokupu działa w przypadku zadrzewień i lasów. Z interwencją w tej sprawie zwróciliśmy się do ministerstwa klimatu i środowiska. Jak nas poinformował wydział komunikacji medialnej tego ministerstwa:
- Prawo pierwokupu dotyczy gruntów leśnych oznaczonych w ewidencji jako Ls (czyli las), lub przeznaczonych do zalesienia w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Prawo pierwokupu nie dotyczy zadrzewień (Lz) – poinformowało nas ministerstwo.
Zatem jeśli nasza działka, działka rolna jest objęta tylko zadrzewieniem to nie podlega prawu pierwokupu. W tym miejscu wyjaśnimy jeszcze, że lasem nie jest każdy teren zadrzewiony, ale teren o powierzchni co najmniej 0,10 ha pokryty roślinnością leśną a więc nie tylko drzewami, ale i krzewami oraz runem leśnym i co do zasady przeznaczony do produkcji leśnej.
Natomiast teren mniejszy, pokryty roślinnością leśną tj. drzewami, krzewami i runem leśnym lub teren większy niż 0.10 ha, ale bez roślinności leśnej i niesłużący do produkcji rolnej, lasem w tym znaczeniu również nie jest. Samo zadrzewienie terenu nie wpływa więc od razu na zmianę przeznaczenia terenu nieleśnego na leśny. Spełniony zostaje w ten sposób tylko jeden z trzech warunków koniecznych do uznania, że chodzi o las.
Drodzy Czytelnicy – wyjaśniliśmy na Waszą prośbę nurtujące Was zagadnienie. W naszych artykułach staramy się dochować rzetelności i starannie informować o faktach, które mogą wpłynąć na decyzje podejmowane w gospodarstwie.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Artykuł "Zgarnij pieniądze na zbieranie deszczówki i śródpolne oczka wodne" przeczytasz tutaj.