Czy można siać trawę w listopadzie? Rozwiewamy wątpliwości
Chcesz wysiać nową trawę, ale martwisz się, że może być już za późno? Przełom listopada i grudnia to dość nieprzewidywalna pora, jeśli chodzi o warunki pogodowe. Zdarzają się deszcze, wahania temperatury oraz przymrozki. Tymczasem trawa potrzebuje do wzrostu raczej stabilnej pogody.
Wysiew trawy w listopadzie. Czy to dobry pomysł?
Niestety listopad nie jest dobrym momentem na tego typu prace w ogrodzie. Choć późną jesienią zdarzają się całkiem ciepłe dni, w nocy bardzo często pojawiają się przymrozki. Nagłe ochłodzenie w dużym stopniu utrudnia prawidłowe zakorzenienie roślin. W efekcie nasiona szybko przemarzają. W takiej sytuacji cały wysiłek pójdzie na marne. Poza tym, jeśli gleba będzie zbyt zimna, nasiona w ogóle nie wykiełkują lub proces ten zostanie zatrzymany. Istnieje również duże ryzyko wypłukania nasion przez deszcz.
Minimalna temperatura wymagana do wykiełkowania siewek to 6-8 stopni Celsjusza. Wysiew najlepiej przeprowadzić wiosną lub wczesną jesienią. W tych okresach panuje umiarkowana temperatura, wilgotność gleby utrzymuje się na stabilnym poziomie i przede wszystkim nie ma przymrozków. Wczesny siew umożliwia roślinom odpowiednie zakorzenienie, dzięki któremu są w stanie przetrwać mrozy. W okresie wiosennym można przystąpić do prac od końca marca do maja.
Drugi optymalny moment przypada na koniec sierpnia, aż do początku października. Oczywiście podczas wysiewu należy uwzględnić wymagania, jakie ma konkretna mieszanka nasion. Trawy pastewne można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Z kolei trawy ozdobne z reguły sadzi się na wiosnę.
Czytaj też: Różanecznik marnieje w oczach? Tych zasad pielęgnacji nie można pominąć
Jakie prace można wykonać późną jesienią?
Choć wysiew traw w tym okresie nie jest dobrym pomysłem, nie oznacza to, że nie można wykonać żadnych prac w ogrodzie. Późną jesienią należy skupić na odpowiednim przygotowaniu gleby. Jakie prace warto wykonać?
-
Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie terenu. Konieczne jest usunięcie większych kamieni, gałęzi, liści, chwastów oraz resztek korzeni, bowiem mogą one utrudniać wzrost trawy.
-
Jeśli planujemy instalację małej architektury ogrodowej, np. altany lub ławki, należy to zrobić przed wysianiem trawnika. Montaż można wykonać np. późną jesienią.
-
Powierzchnia, na której ma powstać trawnik musi zostać dokładnie przekopana. Można to zrobić ręcznie przy użyciu szpadla lub za pomocą glebogryzarki.
-
Kolejnym krokiem jest zbadanie odczynu gleby za pomocą miernika. Trawa preferuje odczyn pH 5,6-6,5. W przypadku zbyt kwaśnego podłoża należy zastosować nawozy wapniowe, zaś w przypadku zbyt zasadowego, wymieszać ziemię z torfem. Dobrze sprawdzą się też domieszki, które wzbogacą glebę w składniki pokarmowe oraz poprawią jej strukturę. Trawa rośnie najlepiej w przepuszczalnym i żyznym podłożu. Z tego względu, jeśli w ogrodzie znajduje się gliniasta gleba, należy zmieszać ją z piaskiem dla rozluźnienia masy oraz z kompostem, który wzbogaci ją w składniki pokarmowe. Piaszczyste gleby wymagają z kolei dodatku gliny z nawozami organicznymi. Dzięki temu poprawimy ich zdolność zatrzymywania wody i zasobów pokarmowych.
-
Po dodaniu wyżej opisanych składników do spulchnionej ziemi należy dokładnie wymieszać całość. Następnie wyrównujemy i udeptujemy podłoże, tak aby nie było w nim żadnych dołków, w których mogłaby gromadzić się woda.
Wiosną trzeba jeszcze raz oczyścić teren z chwastów. Z tak przygotowanym podłożem będzie można przystąpić do wysiewu traw wraz z końcem marca. Prace najlepiej zaplanować w suchy i słoneczny dzień. Wybierając mieszankę nasion należy kierować się warunkami, jakie panują w naszym ogrodzie (m.in. dostępnością promieni słonecznych) oraz planowanym wykorzystaniem trawnika. Jeśli trawa ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, najlepiej sprawdzi się mieszanka ozdobna. Z kolei, jeśli na trawniku mają bawić się dzieci lub zwierzęta, lepszym rozwiązaniem będzie mieszanka sportowa.
Czytaj także: Jak dbać o kury nioski zimą? Sześć ważnych zasad
- Tagi:
- wysiew trawy
- ogród
- trawa