Zwrot podatku za paliwo rolnicze. Czy można dołączać faktury z aut osobowych?
![](/media/cache/2b/d7/2bd7e6963badf2bc29e8bdf87d8da17f.jpg)
Przypomnijmy: od 1 lutego rolnicy mogą składać w swoich gminach wnioski o zwrot podatku za paliwo rolnicze.
Pierwszy tegoroczny nabór będzie trwać do końca lutego, kolejny odbędzie się w sierpniu.
Zwrot podatku za paliwo rolnicze. Konieczne są faktury
Do wniosków trzeba dołączyć dowód zakupu oleju napędowego - chodzi oczywiście o faktury.
Przypomnijmy: zgodnie z prawem zwrot podatku dotyczy oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Pytanie jednak: co konkretnie można przez to rozumieć? Czy np. przedstawione faktury z tankowania samochodów osobowych rolnika - mogą być przedstawione w urzędzie - we wniosku o zwrot podatku za paliwo rolnicze?
Numer rejestracyjny a faktura za paliwo rolnicze
Wspomniane pytanie pada czasami z ust rolników. Zwłaszcza w kontekście braku konieczności umieszczania na fakturze numeru rejestracyjnego ciągnika rolniczego, który nie jest zaliczany do pojazdów samochodowych (ustawa nie zobowiązuje do tego wystawcy faktury dokumentującej sprzedaż oleju napędowego do produkcji rolnej)
Pytając więc wprost: czy do wniosku o zwrot podatku akcyzowego mogą być załączone faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego do pojazdów samochodowych?
Czy faktury z tankowania aut osobowych mogą być składane we wnioskach o zwrot paliwa rolniczego?
Jakie jest stanowisko ministerstwa w tej sprawie?
- Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, zwrot podatku akcyzowego dotyczy oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 846), oznaczonego kodem CN 2710 19 43 do 2710 19 48, kodem CN 2710 20 11 do 2710 20 19 oraz kodem CN 3826 00. Zwrot podatku akcyzowego przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Producent rolny ubiegający się o zwrot podatku akcyzowego powinien złożyć wniosek wypełniony zgodnie ze wzorem określonym rozporządzeniem oraz załączyć faktury albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego - można przeczytać na stronie ministerstwa rolnictwa.
Jak przypominają przy tym przedstawiciele ministerstwa, wspomniane faktury - to dokumenty będące podstawą do wydania decyzji w sprawie zwrotu podatku.
- W związku z powyższym, do wniosku o zwrot podatku akcyzowego mogą być załączone faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego do pojazdów samochodowych, pod warunkiem, że olej napędowy został wykorzystany do produkcji rolnej - informuje ministerstwo rolnictwa.
Uwaga! Warto jednak przy tym pamiętać też o innej ważnej kwestii...
- Należy zwrócić uwagę, że wnioskodawca we wniosku oświadcza, iż znane mu są skutki składania fałszywych oświadczeń wynikające z art. 297 § 1 kk. - przypominają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Przy okazji omawiania faktur warto także przypomnieć kwestie adresu.
Zwrot podatku za paliwo rolnicze. Czy na fakturze musi być dokładny adres rolnika?
Czy na fakturze dokumentującej zakup oleju napędowego musi być wpisany dokładny adres osoby składającej wniosek o zwrot podatku akcyzowego?
- Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.), faktura powinna zawierać m.in. imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. Adres nabywcy oleju napędowego wykazany na fakturze powinien być tożsamy z podanym we wniosku o zwrot podatku akcyzowego, jeśli w okresie pomiędzy zakupem oleju a terminem złożenia wniosku nie nastąpiła zmiana adresu wnioskodawcy. W przypadku stwierdzenia pomyłki na fakturze może zostać wystawiona przez sprzedawcę faktura korygująca - odpowiada resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: PIT-y od KRUS już w drodze, ale nie każdemu Kasa rozliczyła podatek. Dlaczego?