Zabieg T2 w zbożach - przed jakimi chorobami chroni?

Zapytaliśmy specjalistów z firm, zajmujących się, przed jakimi chorobami zboża chroni zabieg T2.
Zabieg T2 zabezpiecza plantację przed wieloma groźnymi chorobami. Chodzi głównie o: brunatną plamistość liści, rdzę brunatną i żółtą, septoriozę paskowaną liści i plamistość siatkową w jęczmieniu. - Jeśli chodzi o charakterystykę poszczególnych chorób, to w przypadku brunatnej plamistości liści, także zwanej DTR-ką, początkowo objawy tej choroby to małe brunatne plamy. Z czasem plamki powiększają się i przybierają kształt owalny lub soczewkowaty z nieregularnymi krawędziami. Plamom towarzyszy chlorotyczna żółtawa obwódka. Choroba ogranicza powierzchnię asymilacyjną i najczęściej rozwija się na pszenicy, pszenżycie i czasami na jęczmieniu - opisuje Robert Chrzanowski, techniczny menedżer upraw rolniczych w firmie Agrosimex. Dodaje, że warunki sprzyjające infekcji to duża wilgotność powietrza i temperatura w przedziale 10-18°C.
Rdze - brunatną i żółtą - zwalcz w zabiegu T2?
Rdza brunatna - to choroba, która może występować praktycznie na większości gatunków zbóż. Do jej objawów zaliczamy: nieregularnie rozrzucone pomarańczowe lub brunatne wypukłe poduszeczki wypełnione zarodnikami nazywanymi urediniosporami. - Wielkość tych wypustek to około 1-2 mm i powstają zazwyczaj na górnej stronie liścia - opisuje ekspert z firmy Agrosimex. Wyjaśnia, że do zakażenia rdzą brunatną dochodzi najczęściej w temp. 15-18°C i przy wysokiej wilgotności powietrza.
Rdza żółta z kolei objawia się bardziej żółtym kolorem poduszeczek i ich ułożenie układa się w charakterystyczne pasy rozmieszczone wzdłuż nerwów. - Rdza żółta może pojawiać także się na pochwach liściowych czy plewkach. Jest to choroba rozwijająca się w niższych temperaturach już od około 10°C - wskazuje Robert Chrzanowski.
Septorioza paskowana liści pszenicy - choroba, która powoduje poteżne starty w plonie
Natomiast septorioza paskowana liści to choroba stanowiąca zagrożenie przede wszystkim w pszenicy. - Objawy tej choroby na liściach to początkowo małe, jasne podłużne plamy przybierające kolor żółty. Takie plamy z czasem zajmują coraz większy obszar liści, przybierając nieregularny kształt i umiejscowione są między nerwami o nieregularnych końcach. Cechą charakterystyczną w późniejszym etapie rozwoju choroby są pojawiające się na plamach ciemne punkciki, są to owocniki grzyba nazywane piknidiami - opisuje ekspert z firmy Agrosimex.
Magdalena Pietrzak, Crop Manager ds. Zbóż z BASF zaznacza, że w doświadczeniach firmy, którą reprezentuje, z ostatnich 25 lat septorioza występowała zawsze, a straty sięgały - 3,6 t/ha. Wspomina jednocześnie o tym, że w projekcie CuraCrop, badano zawartości DNA patogenów powodujących septoriozę w liściach pszenicy pobranych z pól rolników przed zabiegiem T2. - Większość próbek zawierała DNA patogenów. Zatem w praktyce większość zabiegów w Polsce ma charakter interwencyjny, gdy pierwsze objawy choroby nie są widoczne gołym okiem. Odpowiedni dobór skutecznych substancji jest więc kluczowy - wskazuje ekspertka z firmy BASF. Mówi także o tym, że w ostatnich latach narasta zagrożenie rdzą brunatną i żółtą. - Panujące warunki od suszy do nadmiaru wody sprzyjają ich rozwojowi - tłumaczy Magdalena Pietrzak.
- Tagi:
- zabieg fungicydowy
- ochrona zbóż
- T2